Kafka’nın Maymunu – Tiyatro Festivalinde Tek Kişilik Güzel Bir Oyun

2 yıl önce Yazar: Kategori: TİYATRO Etiket: , , , , , , , ,

Ne zaman tek kişilik,etkileyici bir tiyatro oyunundan çıksam, metni performe eden,rejiyi gerçek kılan oyuncuyu düşünürüm. 

Sahnede bazen 3 saat bazen de 40 dakika bütün enstrümanlarına hakim olabilen ve bunları sınırsızca kullanabilen oyuncuyu düşününce  yaşadığım hayranlık ve de çaresizlik duygusunu en çok  aşık olma haliyle tanımlayabilirim herhalde.

İzlediğim performans karşısında,sahnede yaptıklarıyla o an gözümde tanrısal güçlere sahip olan oyuncu karşısında  biraz  da ezilmiş hissederdim; ta ki Kafka’nın Maymun’unu http://tiyatro.iksv.org/tr/program/64  izleyene kadar.

 

Kathryn Hunter’ın  performası bu güne kadar izlediğim tek kişilik tiyatro oyunlarındaki performansların en iyisiydi. Sahnede tek başına ürettiği “anlar” karşısında büyülendiğimi inkar edemeyeceğim. Tekstin dışına çıkarak yaptığı emprovizasyonlar ve bütün oyun boyunca gerçekleştirdiği fiziksel atraksiyonlar sahnede bir maymun olduğuna inanmamı sağladığı gibi metni izlenir ve de akılda kalıcı yaptı.

Sonuç olarak, bende bıraktığı bu etkiyle şimdiye kadar izlediğim tek kişilik tiyatro oyunlarından çok başka bir yerde konumlandı.

Çünkü bugüne kadar  izlediklerimden, genelde oyuncunun “yapabilirliği” üzerine düşünerek ve daha önce de bahsettiğim gibi sahnede tanrısallaşan oyuncuya  hayran olarak çıkıyordum. Teksten ya da rejısel  keşiflerden aklımda kalan çok da bir şey olmuyordu. Bu durumda da oyuncu, hem oyunun hem de metnin önüne geçiryordu.

Kathryn Hunter, “kendisini” çok da ortaya koymadan ve biz izleyiciye (sahnede tek başına olmasına rağmen) “oyunculuğunu”  dayatmadan, metnin söylemek istediği her şeyi duymamızı sağladı.Üstelik bunu yaparken seyirciyi  performansı ve enerjisiyle an be an şaşırttı.

Sahnedeki gücünü izleyici üzerinde hissettirdiği her anın bir anlamı ve çünkü’sü vardı. Bu, performansını bir jinmastik gösterisinden öteye taşımasına neden oldu. Ve bütün bunlar metnin de gücüyle birleşince kişisel bir performanstan öte bir tiyatro oyunu izliyor olduk.


Oyundan çıktıktan sonra, yine bir türlü tanımlayamadığım ve aşık olma haline benzettiğim ruh hali içindeydim.  Ama bu  aşk bana çaresiz ve de imkansız gibi  görünmüyordu; bu kez aşık olduğum kişiyle uzun sürecek güvenli bir ilişkinin kollarında gibiydim.


Kafka’nın Maymunu bugün son iki oyununu Kenter Tiyatrosu’nda oynacak. Umarım herkes kaçırmadan izleyebilmiştir ve de umarım birileri oyunu kaçıran birilerini düşünerek  Young Vic Theatre Company’yi tekrar davet eder.

 

Kathryn Hunter kimdir?

Oyundan habersizim nemenem bir şeydir?  Diyenler, aşağıdaki linklere göz gezdirebilirler.

 

 

Deniz Memisoglu

Yazar henüz profiline bilgi girişi yapmamış

  • Yazıları: 1 gönderi