Baltık Denizi Kıyısında Komünal Bir Yaşam : Christiania


0

Christiania 37 yıl kadar önce bir grup anarşist gencin, kapatılan NATO üssüne yerleşmesiyle oluşmaya başladı. Kışla binalarını birer eve dönüştürdüler, komünal toplum sloganıyla yaşamaya başladılar. Bu tarihten beş yıl sonra Dan hükümeti bu “esrarkeş ve anarşist yuvası”nı dağıtma kararı aldı ama iş işten geçmişti. Ülkenin ve Avrupa’nın her yerinden gelen insanlar, Christiania’da Mao’nun bile gözlerini yaşartacak komünal bir hayat kurmuş, çocuk alanları, kütüphane, kreş, küçük mağazalar, çöp ayrıştırma ve geri dönüşüm tesisleri, doğal tarım alanları, atölyeler kurarak kendi cumhuriyetlerinde kök salmışlardı. Dan hükümeti geri adım attı ve elektrik, su parasıyla vergi ödemeleri karşılığında onları bir sosyal deney olarak tanıdı.

Nüfusu günlük giriş çıkışlarla 10 bini buluyor. Mao görse gözleri yaşarırdı: Özel mülkiyet yok, komünal hayat sürüp, doğal tarım, küçük ticaret ve turizmle geçiniyorlar. Dünyanın belki de bu en tuhaf ülkesinde hafif uyuşturuculara toleransla bakılıyor ama kendine özgü başka kuralları var: Motorlu araçlar, fotoğraf makinesi, kamera gibi cihazların yanı sıra koşmak da yasak.

Christiania’nın kırmızı üzerine üç sarı noktalı bir bayrağı var. Christiania kelimesindeki i harflerinin üzerindeki noktaları simgeliyor. Burada en yaygın spor meditasyon ve yoga ama kendi futbol takımları da var. Sık sık Kopenhag polis takımıyla sert derbiler yapıyor, genellikle yeniliyorlar. En sevilen hayvan köpek, ama alıp sahiplenmek yasak.

Christiania (1) Christiania (2) Christiania (3) Christiania (4) Christiania (5) Christiania (6) Christiania (7) Christiania (8) Christiania (9) Christiania (10) Christiania (11) Christiania (12)

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format