Tanah Lot – Endonezya Bali Deniz Tapınakları


0

Endonezya, Bali’de yer alan Tanah Lot 15. yüzyılda rahip Nirartha trafından yaptırıldığı iddia edilen, Bali dilinde “Denizdeki Toprak/Kara” anlamına gelen tapınağın adı…

Yıllarca dalgalar tarafından şekillendirilen büyük bir kayanın üzerinde duran tapınak şimdilerde, tam bir fotoğrafçı ve turist mıknatısı.

Efsaneye göre, Endonezya kıyılarında gezen Nirartha, bu güzel kayayı görerek üzerince gecelemiş. Kendisini görerek hediyeler sunan balıkçılara, bu kayanın Bali deniz tanrılarına tapınmak için uygun ve kutsal bir yer olduğunu, bu kayaya bir sunak inşa etmeleri gerektiğini söylemiş.

Tanah Lot Bali Mitolojisi’nin önemli bir parçası. Tapınağın altında bulunan zehirli deniz yılanlarının -ki bu bölgede gerçekten sıkça bulunur- tapınağı kötü ruhlardan koruduğuna, Nirartha’nın eşarbından meydana gelmiş dev bir yılanın ise tapınağı fiziksel olarak koruduğuna inanılır.

Ancak okyanusun güçlü dalgalarından koruyamamış olacak ki, 1980’lerde yapısal stabilitesini kaybeden tapınak ve çevresini restore etmesi için Japonya, Endonezya’ya 130 Milyon dolarlık bir yardım yapmış.

Olabildiğince ticarileştirilmiş olan tapınağın girişi paralı ve turistlerin yürüdüğü yol üzerinde oldukça fazla hediyelik eşya standı ya da dükkanı bulunuyor.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Erman

Admin & Founder | Semi-Pro Fotoğrafçı ve Video Yapımcısı | Oldschool Gamer | Amatör Davulcu | Müzik Sever

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format