Bursa Gezi Rehberi


0

Türkiye de keşfetmeye değer yerler arasında yer alan Bursa’yı, bursa gezi rehberisayesinde daha doğru bir şekilde tanıyabilirsiniz. Eski tarihimize ait olan yapılar özellikle şehrin tarihi dokusunu tanımanıza yardımcı olacaktır. Görenleri hem doğası ile hem de tarihin izleri ile oldukça etkilemektedir.

Bursa Ulu Camii

Bursa denilince bilmeyen yoktur, Türkiye’nin ünlü camilerinden birisi olan camii bayezid tarafından 20 kubbeli olarak yaptırılmıştır. Caminin diğer bilinen özellikleri arasında da güneş sistemi keşfedilmeden öncesinde bu caminin minberine işlenmiş olması da caminin daha çok merak edilmesine neden olmaktadır.

Bursa Müzeleri

Müzelerinde Bursa’daki yeri ayrı bir yer tutmaktadır. Müzeleri Bursa’da gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almalıdır. Karagöz ve Hacivat, inşa edilen ulu caminin yapımında çalışan iki işçiymiş ve çalışanları eğlendirmeleri ile tanındıkları rivayet edilmektedir. Bu karakterlerin gerçekliği ne kadar bilinmese de oluşturulan küçük müze görmeniz gereken yerler arasındadır. Bursa arkeoloji müzesi de önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi eserlere ve aynı zamanda kültürlere ev sahipliği yapan diğer bir müzede bursa kent müzesi olmaktadır. En çok önerilen yerler arasında tofaş Anadolu arabaları müzesi yer almaktadır. Arabalara ilgi duyan herkesin görmesini gereken müze, şehir merkezine yakın olan eski ipek fabrikasına yapılmıştır.

Tophane Bölgesi

En turistlik yer olarak sayılabilecek olan tophane bölgesinde gezilecek bir sürü yer bulunmaktadır. Tophane bölgesini keşfetmek için tophane parkı gezisi ile başlanabilir. Bursa ile özdeşleşmiş olan yapıları bursa merkezinde bulunan bölgede bulabilirsiniz. Karşınıza çıkan surlarla saltanat kapısı ile tanışıp, giriş kapısı olma özelliğine sahip surlardan bursa kalesi içerisine girerek tarihi yapıların sizlere sunmuş oldukları Osmanlı’nın izlerini yakından görebilirsiniz.

Bursa Türbeleri

Bursa İçerisinde dolaşırken gezi rehberi olarak diğer önere bileceğimiz yer Osman gazi ve Orhan türbeleri olmaktadır. Tophane parkına girdikten sonra karşınıza çıkan ilk yer olmaktadır. Türbelerden sonra parkta bulunan saat kulesi de Bursa gezi listenize eklemeniz gereken yerler arasındadır. Alt kısmı tarihi tam anlamı ile yansıtırken üst kısmı da oldukça alakasız bir şekilde yapılmış durumdadır. Türbeler arasında yer alan yeşil türbede oldukça ilgi çekici olmaktadır. Adında yer alan yeşil rengine aldanmayın, çünkü türbenin rengi turkuaz renktedir. Türbeyi gören herkes yanlış yere geldiğini düşünmektedir. Türbe çoğu kişi tarafından biliniyor olmasının sebebi ise mimarisinin ilk örneklerinden olmasıdır.

Bursa Hanları

Eski tarihleri yansıtan Bursa şehrinde birçok han bulunmaktadır. Bu hanlar arasında yer alan koza han, ipek han ve pirinç han mutlaka görmeniz gereken hanlardan olmaktadır. Bursa bölgesinde en bilinen koza han olmaktadır. Osmanlı zamanında ticaretten sorumlu olan kişilerin işlerini yürütüldüğü yer olarak bilinmektedir. Handa ipek böceği kozalarının satışı da yapılmaktaymış. İpek ürünleri ilginizi çekiyor ise üst katta bulunan mağazaları dolaşabilirsiniz. Bursa’nın tekstil de bu kadar ilerlemesinin nedeni, eski dönemlerde kozalardan elde edilen ipek kumaşlar olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format