Amsterdam Kafası


0

Amsterdam..Dünyanın dört bir yanından legal birçok şey uğruna insanların akın ettiği şehir..

‘’Nasılsa haftasonu 2 gün yeter abi Kadıköy kadar yermiş’’ veya, hep ‘’nasılsa gideriz’’ denerek ve bu yüzdendir ki para biriktirmeyip hep çok pahalı kim vize alcak diye erteledigimiz yer.

En sonunda 1 şişe şarap içtiğim bir akşam 6 ay önceden bilet aldım.

Herkesin ‘’ Kek yemeyin sakın , 2 fırt için sigaradan yoksa mahfolursunuz !‘’gibi yogun uyarılarını kulagımıza küpe etmemizin ve   4 saatlik filmli milimli uçak yolculugunun ardından Amsterdam’a vardık.

Otobüsten şehir merkezine İlk indigimiz meydanı şehrin tek meydan zannettik –malum küçük şehirdi ya- yürüdükçe 88 köprü gördük J (abartı) ‘’Aa buydu resim çektikleri, yok yok buydu’’ diyerek o gazla yürüyerek müzeler meydanından Dam meydanındaki otelimize geldik. Otel Rho fiyat performans açısından şiddetle tavsiye edilebilecek bir otel. Madam Tussaud müzesinin hemen yakınında,temiz,merkezi ve kahvaltısı güzel ( üstelik Red light tam arka sokaklarında :)

2 Buçuk günde Amsterdamda neler yapılır derseniz , çok takılmamak sureti ile çok şey yapılabilir, tüm sokakları hatırlanabilir J

5 ve 1 numaralı tramvaylar bir uçtan bir uca şehri gezmenizi saglasa da yürümenizi tavsiye ederim, zira baştan başa ( yani Central Station  büyük otobüs terminalinden müzelere yürümek saga sola sapmaksızın 30 dk diyebiliriz )

Dam meydanı ise Central stationa yürüyerek 10 dk ve buradan Volendam , Edam ve Marken ‘e giden otobüse binilebiliyor. (Volendam Amsterdam’a 20 dk mesafede ve muhteşem)

Yine Central stationdan kanal turu yapan gemilere 1 saat kişi başı 10 eurodan binilebiliyor.

Kanal turunu güneş  batarken yaparsanız şehri hem aydınlıkta hem de ışıklı görme şansı yakalayabilirsinizJ

Bence tatilinizi dolunaya denk getirin derim J

Restoranlarda yemek yemektense vok to walk veya deniz mahsülleri take away cinsi yemekler yemeniz oldukça iyi bir alternatif ama yine de içki içmeyi sevmeyip yemek yiyen bir Türk insanı iseniz Dünyanın her yerinden istediğiniz mutfakları Amsterdamda bulmanız mümkün.

Hard rock kafe dünyanın her yerinde oldugu gibi burada da ünlülerin çeşitli eşyaları ile sizi şaşırtıyor, sevindiriyor. ( örnegin ben Jim morrison’ın el yazısı ile yazdıgı şiirini gördügümde çok heyecanlandım )

Bar olarak canlı müzik dinleyip dans edebileceginiz iç dekorasyonu güzel bir bar olan Korte Leidsedwarsstraat 49  bölgesindeki Waterhole tavsiye edilir.bu bölge Hardrock kafeye çok yakın ve Bulldog coffeeshop’un tam karşı sokagına denk geliyor. Aynı zamanda burada birçok bar var ,yalnız dikkat edin barlara girdiginizde vidka şişesini agzınıza dökmek için üzerinize koşan birileri olabilir!  :)

Yollarda gezerken birçok bekarlıga veda kutlamasına denk geldik. İnsanlar kostümlerle deli gibi egleniyorlardı.

Kafelerde otururken ve yollarda sihirli sigaranın etkisi ile sürekli kahkaha sesleri duyuyorsunuz. Yaşlı kadınlar arkadaşları ile yürürken içip gülüyorlar. Belli ki çılgınlık yapıyorlar :)

Red light denince , gerçekten enteresan ama bence her şeyin bu denli gözler önüne serilişi ile enteresanlıgını yitiren bir yer.

Şahsen ben strip clube gideyim derken yanlışlıkla kadınların odalarının oldugu bir daireye girmiş bulundum

Henieken experience a gidilmesi tavsiye edilir. İnanılmaz bir pazarlama örnegi, insanlar su yerine tüm gün Heineken içiyorlar. Feci sıra var ancak internetten bilet aldıgınızda direk girebiliyorsunuz

Rijk museuma giremedik, zaten müze çok  büyük burada neden içerde vakit geçirelim deyip biletleri yaktık ,cahil kaldık ama pişman degilizJ

Anne kleinın evine de girmedik zira Terezin toplama kampına yaptıgımız ziyeretten sonra içim kaldırmıyor bu tarz konuları. Zavallı kızın evine gidip ‘’aa işte odası’’ diyemeyecegim..

 

Sonuç olarak burası anlatıldığı kadar güzel yaşanası özgürlükler kenti:)

amsterdam tatili (99)amsterdam tatili (102)amsterdam tatili (14)amsterdam tatili (15)amsterdam tatili (5)amsterdam tatili (10)IMG_5628

 

 

IMG_5604

 

 

amsterdam tatili (40)

amsterdam tatili (43)amsterdam tatili (77)amsterdam tatili (82)amsterdam tatili (34)IMG_5628amsterdam tatili (46)amsterdam tatili (60)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format