YİNE DÜŞTÜK YOLLARA : BİR MASAL KALESİ AL HAMBRA


0

zil, sal ve gul. bu bahcede raksin butun hizi…
sevk aksaminda endulus uc def’a kirmizi
askin sihirli sarkisi yuzlerce dildedir
ispanya nes’esiyle bu aksam bu zildediryelpaze cevrilir gibi birden donusleri
isveyle devrilis, sacilis ortunusleri
her rengi istemez gozumuz simdi aldadir
ispanya dalga dalga bu aksam bu saldadir
alninda halka halkadir asufte kakulugogsunde yosma girnata’nin en guzel gulu

altin kadeh her elde, gunes her gonuldedir

ispanya varligiyla bu aksam bu guldedir

raks ortasinda bir durup oynar, yurur gibi

bir bas cevirmesiyle bakar oldurur gibi…

gul tenli, kor dudakli, komur gozlu, surmeli

seytan diyor ki sarmali, yuz kerre opmeli…

gozler kamastiran sala, meftun eden gule

her kalbi dolduran zile, her sineden “ole”

Yahya Kemal

The Hedon Notu: Gittikleri yerleri mısraları ile güzelleştirenler anısına.

Yolculuk hep güzel midir? Belkide gidilen yer yada kişi ile ilgili olarak değişir sorunun cevabı. Uzun zamandır merak ettiğim İspanya’ya gitmek üzere yola çıkarken benim için cevap evetti. Bu sefer hedefimiz Granada Şehri. Endülüs bölgesinin en görkemli kenti bana ve birçoklarına göre, tabi bunda bir tepeden kızıl gözleri ile kente bakan El Hamra sarayının yada başka bir deyişle Calat Alhambra’nın katkısı büyük. Granada şehir merkezi aslında bir nevi tarihi katman gibi genişliyor. Altı asırlık Endülüs izlerini taşıyan merkezinden yeni döneme doğru evrim geçirmekte. Tarihi yaşanmışlıkların olduğu şehirlere özgü bir hava var güneş altında hafif puslu. Şehirden kendi başına bir yazı çıkabilir.

Kısa bir yolculuktan sonra El Hamra Sarayının girişine varıyoruz. Müzelere has bilindik bir kalabalık bizleri karşılıyor. Eğer yoğun bir günde gittiyseniz sıra beklemek kaçınılmaz olabiliyor. Neyse ki o kadar beklememize gerek kalmadı. Bildiğiniz gibi yada ben bildiğinizi düşünüyorum; bu yazıların amacı, şehir şöyle güzel bilmem kaç yılında kurulmuş, saray şu tarihte el değiştirmiş gibi klişelerden uzak sizlere gezilerinizde yardımcı olacak ufak tüyolar vermek tabi ki kısaca dilimiz döndüğünce de bir iki fikrimizi paylaşmak. Bu bağlamda biletinizi kesinlikle önceden alın. Erken bir saatte gidin. Yanınıza suyunuzu almanızda fayda var. Sıcak bir mevsimde gittiyseniz özellikle öğleden sonra sıcak çekilmez olabiliyor. Birde sevdiğiniz meyvelerden çantanızda bulunsun. ( öğlen yemeği dahil bir tur ile gitmediyseniz. ) Etrafta nitelikli yemek yiyebileceğiniz bir yer yok.

La Alhambra

Kırmızı yorgun taşların arasında sarayın kapısı mütevazı bir şekilde bizi karşılıyor. Karşılama ne kadar sıradan da olsa aslında daha kapıdan içeri girerken bir masala dahil olduğunuzu hissediyorsunuz. Faydalı bir not kesinlikle İspanyol ve düzgün bir İngilizce konuşan rehber ile gezmenizi tavsiye ediyorum. Güzel bahçeleri birbirinden güzel salon ve odaları ile El Hamra en sıradan insanda bile bir hayranlık yaratacak güçte. Sarayın her köşesi birbirinden güzel ve ince işçilik ile oyulmuş bir sanat eseri niteliğinde. 1232 yılında ilk temelleri atıldığından bu yana geçen zaman içinde tıpkı şehir gibi El Hamra’da değişim geçirmiş. Muhteşem Endülüs İslam Mimarisi  zamanla yerini Roma mimarisine bıraksa da kökünü belli eden bir yapı Kızıl Kale.

El Hamra Sarayı Aynı zamanda Unesco Dünya mirası listesinde yerini almış bir yapı. Böle yoğun tarih içeren bir mekanı dolaşırken insan dünya üzerinde ne kadar küçük bir parçaya olduğunu ve zamanın ne kadar değerli olduğunu anlıyor Sarayın duvarlarında sadece motif işlemeleri yok.Kuran-ı Kerim’den Ayetler ve zamanın İslam Şairleri’nin şiileri sarayın duvarlarını süslemekte. Ayrıca insanı mistik bir şekilde saran, varlığını sorgulatan ve sarayın ihtişamlı duvarlarını kaplayan tek sözcük belkide geçen zamanı betimler ,”Allah’tan başka galip yoktur”.

Ayrıca bünyesinde 33 baçe barındıran sarayın görülmeye değer bir diğer yapısı Palacio de Carlos V’tır, mükemmel akustik yapısı nedeniyle halen klasik müzik konserlerine ev sahiliği yapmaktadır.

Kesinlikle görmeniz gereken yerler listesine eklemeniz gereken bir durak El Hamra. Sarayın tarihini aşağıdaki linklerden araştırmanızı tavsiye ediyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/El_Hamra_Saray%C4%B1

http://en.wikipedia.org/wiki/Alhambra

Eh adettendir birkaç resim daha paylaşıp anılara dalarken sizlerde İspanya’ya doğru bir gezi programı yapmaya başlayın.

Hayatı güzel yapan bazende geçmişin izlerini takip etmektir.

Hadi düşün yollara.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Umut

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format