Kaş Gezi Yazısı


0

”Kaş ile göz, gerisi söz” derdi, aşk dolsun anneannem!

 

Dumrul ile Azrail’in müthiş hikayesini bilir misiniz?

‘’Yaşamımızda, duygular ve görüntüler kelimelerden daha fazladır. Bu nedenle sessizlik ve renkler çok daha önemlidir’’ diye bir paragraf vardır.

Kaş tatili, benim için sessizlik ve renklerin beyin loblarımı ele geçirdiği zaman dilimine tekabül eder. Begonvil ve iyot kokusu ile birlikte adam gibi denizin ve akşam esintisinin ruhumu ele geçirme anıdır.

Bu öyle bir zaman dilimidir ki; geride bıraktığınız hiçbir gerçek hikaye, bu masaldan daha samimi olamaz. Kaş tatilim, ilk özgürlüğüm olmayacaktır; lakin son gittiğim yer ilk göz ağrım olacaktır. “Bırakalım edebiyatı, daha  somut yaklaşalım” demeyin bırakın boşaltayım içimi.

Efendiler! Duyduk duymadık demeyin; Cennete buyurun. Kaş’a gidin, sakinliğin ve huzurun tadını çıkarın .

İstanbul’dan CD hazırlanır. Dalaman havaalanından araba kiralanır. Göcek tünelinden Fethiye, Fethiye’den Kalkan, Kalkan’dan Kaş yapılır.

Yokuş inerken Buena Vista, yokuş çıkarken Carlos Gardel, düzlükte ise Duman dinlenir. Aralara Santana, Pink Martini serpiştirilir. Güneş batarken Yeni Türkü ve Ezginin Günlüğü ile birlikte sigara içilir. Ay çıktığında ise Frank Sinatra ile güne dem vurulur.

Klima açılmaz efendiler; pintilikten değil, çam kokusunu içine çekmek için camlar sonuna kadar açılır, bir de adam gibi bira alınır buzluğun arka taraflarından. Arkada oturan öğrenciler daha güzel çocuk olur derler, yazın ise buzluğun arkasındaki ki biralar. Yollar dedik ya, tatile giden yollar…

Dünyanın en güzel yolları…Kalkana kadar otoban yolu çok bir özellik göstermese de Kalkan Kaş arası pek bir hoş idi. Takribi iki buçuk saat süre Dalaman Kalkan yolundan sonra Kalkan çıkışında deniz bana baktı, ben denize…

Bir de Yunan radyosu çekmesin mi? Açtım rembetiko’yu oradan hasapiko, haydeee pame! :)

Kelimeleri aşan tarifsiz heyecan güruhu…

Ağızım kulaklarımı aşıp, beyinciğime doğru yola çıkmışken, tam kavşağı döneceğim mavi, beyaz bir yer uçurumun kenarı mı kenarı…

Zorba filminde çay bahçeleri vardır ya, ufak tahta sandalyeli, beyaz masalı, gösterişsiz; ama manzarası görkemli yerler… İşte onlardan biri.

Dayanamadım girdim içeriye kahve içelim diye, ne mümkün, yan masamıza bir kahvaltı tabağı geldi, dersin ki Abdülhamit kahvaltısı :)

‘’Abla merhaba” dedim, aynısından bende istiyorum’’

‘’Merhaba abi ”dedi. Beş dakikaya hazır‘’.

Birisine abla deyip, karşılığında da abi denilmesini oldum olası çok sevmişimdir. Bu diyalogda bir de gözler parlamışsa iki tarafın da iyi niyetli ve samimi olduğunu göstergesidir benim için.

Çin ordusunu doyuracak kadar gelen bir kahvaltı o kadar güzeldi ki; yetmedi bir yumurta bir domates daha…

Abartmayı severim; ama inanın bunda abartmıyorum ki şahitlerim vardır. Hayatımda yediğim en kırmızı ve damarlı, en güzel kokan ve en lezzetli domatesi yedim. Belki on domates yemişimdir :)

Ablayla uzun uzun sohbet ettik  rüzgarlı, serin, uçurumun kenarındaki mekanında. İstanbul’da bir organik modasıdır gidiyor ya işte bu ablanın kendisi organik :) her şeyi organik, abla gerçekten iyi, gerçekten sağlıklı ve dinç. Civcivler her yerde, arka bahçesi domates tarlası, biberler mi dersin, ballar mı dersin, her yer organik.

Arizona gibi bir yer zaten burası, etrafına her şeyi ekmişler her şey taze ve lezzetli. Midem tekmelemeye başlıyor beni. Hakaret dolu kelimeler çıkıyor. ‘’yeter” diyor “gidelim, çok doldurdun beni’’.

Ama ne güzel esiyor burası; ‘’Gümüşün Yeri’’ Neden gümüş olduğunu dönüşte anlatacağım size; ama sır olarak kalmalı ablanın eşi duymamalı.

Sonrasında ise araba ile devam Kaş yolları görünür bize, görünür elbet…

Vücudunun denize gelgit olduğu muhteşem bir yol eşliğinde Kaş tabelasını gördük. Kısa ve kulağa hoş bu organik kelimenin ruhumuza hitap etmesinin diledik amen dedik ve sınırdan geçtik.

‘’Hoş geldiniz’’ dedi bize Kaş!

Sende hoş geldin deniz. Sen de hoş geldin güneş, sen de hoş geldin okumaya fırsat bulamadığım kitaplar… Meis adası, begonviller, çam kokusu, gülen yüzlü dostlar, yavaş yürüyen şehir, hoş geldin ruhuma.

Bedenimi bulutlara asıp sana geldim yağmaya, alır mısın beni yanına?

Kabul eder misin beni? Konuşmamaya ihtiyacım var, istemediğimi düşünmemeye… Okumak, dalmak, mutlu insanlar görmek istiyorum ben. Tanıdığım kimseyle konuşmayıp seni dinlemek istiyorum.

İlk başta yadırgarsın beni. Malum; yaşadığım canavar şehirde herkes mutsuz, gergin ve çok hızlı. Ses tellerimden anlarsın zaten benim bu şehirden geldiğimi; ama özümde sizin gibiyim.

İlk gün sırıtırım, ama ikinci gün sizin gibi olabilirim. Gene de dönmek zorunda kalacağım milyonlarca paralı köle gibi ama ne yaparsın bu dünyada bazıları yavaş sevişme sonucu ortaya çıkıyor bazılar ise hızlı. Ben ve benzerlerim panik sevişme sonucu olanlardanız.

Her an şehirde yeni bir korku, şiddet ortaya çıkmadan, birileri öldürülmeden o gece fırlatılanlardanız.

Efendiler, Medusa Hotel de kaldık biz. Mitolojik isminden midir? Yoksa telefonda uzun uzun sohbet ettiğim Medusa’daki ilgili arkadaş Ziya’dan mı bilemiyorum ama çok da iyi yapmışız.

Yerin konumu, kendi plajının olması ve kahvaltının lezzetli yorumlar alması büyük etken olmak ile birlikte bazı yerler pek bir sıcak gelir ya; o yerlerdendi Medusa Hotel.

Çalışanlarının içten pazarlıklı olmadan, güler yüzlü olması Ziya’nın benden çok daha deli bir ruha sahip olması bizi buraya bağladı. Ziya ile tanışmanızı isterim. Kendisi gerçek bir hedonist zır deli :)

En son Kamboçya yolculuğundan bahsetti bana, ağızım açık kaldı yok zannediyordum böyle insanlar, sonra anladım ki Kaş ‘ta fazlasıyla ruhu coşan insan varmış.

Kaş’a ilk girişte Marina ile karşılaşıyorsunuz. Birçok insan burayı sevebilir; ama bana nedense bu yere sonradan kondurulmuş çok cana da çiğ kalmış geldi.

Kaş daha bir salaş, daha bir serseri. Marina buraya fazla gelmiş. Yaşasın Galiçya kahrolsun Roma!!!

Marinadaki Migros’tan nevale alınabilir. Çok severim nedense tatil yerlerindeki yemek alışverişini. Şarap, çerez meyve ve daha bir sürü şey. Kampçılıktan kalma bir alışkanlıktır. Otelde her şey olmasına rağmen gene de çantaya nevale eklenir.

Kaş Medusa Hotel’in bulunduğu bölge küçük çakıl plajı bölgesi. Yan yana 6-7 tane hotel, apart karışımı yerden oluşan ve her birinin hemen önünde kendisine ait iskelesi bulunan bir bölge. Ruh halinize göre iskeleler tercih edilebilir.

Medusa Hotel’in iskelesi oldukça sakin ve sessizdi. Sizin anlayacağınız Bodrum, Çeşme benzeri iskelelerden değildi. Bir noktadan sonra bizim kendi evimiz gibi oldu zaten.

Kayaların üzerine kurulan bir bölge olduğu için kumluk alan pek bulamıyorsunuz. Bulsanız da kalabalık oluyor. Büyük çakıl plajı bunlardan biriydi; lakin çok kalabalık idi.

Medusa Hotel’in bir bölümü ormana, bir bölümü deniz üzerinden Meis Adası’na bakıyordu.

Sabahları herkes uyurken kalkıp denize girmenin vermiş olduğu hissiyatı ne kadar yazarsam yazayım anlatamam sizlere. Buz gibi, tertemiz suda yüzmek ve sonrasında içilen sade kahvenin bıraktığı iz…

Akabinde ise yapılan şahika bir kahvaltı ve bir daha deniz, bir daha ve bir daha…

Yanıma aldığım kitaplar Emrah Serbes ‘’Deliduman’’, Murathan Mungan ‘’Yedi Kapılı Kırk Oda’’, Henning Mankel ‘’Huzursuz Adam’’, Tex serisinden iki kitap, bir balya sudoku ve iki adet Sabit Fikir dergisi .

Giyecek sayısı ise otel odasında elimde yıkamak zorunda kalacağım kadar az idi. Vücuduma özgürlük, kıyafetlere özgürlük, ayaklara özgürlük, ruhuma özgürlük…

Kaş’ın çarşısındaki insanların, esnafın ne kadar güler yüzlü ve sevimli insanlar olduğunu ne kadar anlatsam az kalır. Sanki dünyadan bir parça kopmuş tüm iyi ve mutlu insanlar buraya toplanmış. Bir şehrin mizah anlayışı olabilir mi dersiniz? Kaşta ki esnaf ile yaşanan ilginç diyaloglarımı toplasaydım bu hafta uykusuz kaş olarak çıkarabilirdim inanın bana.

Kaş Şehrinin merkezinde herkes sakin, herkes mutlu.

Çınarlar Pizza‘yı şiddetle tavsiye ederim. Şık bir yer olmamakla birlikte akşamüzeri gidilip deniz mahsulü pizza yenilesi.

Etraftaki komik İngilizler seyre durulası. Çıkışta çarşı gezilesi hediyelik eşya alınası.

Hard-Rock müzik seviyorsanız Mavi Bar’ı tavsiye ederim. Dans etmek istiyorsanız Queen Bar derim. Canınız nasıl isterse.

Kan sizin, ruh sizin, keyif sizin :)

Ertesi gün akşamında ise Kaş belediye binasının hemen yan sokağında kendinizi Yunan adasında zannedebileceğiniz çok hoş bir sokak var. Burada yemek yiyebileceğiniz şık ve dekoratif olarak farklı mekânlar bulabilirsiniz.

Biz manzarası en güzel olan ve samimi gördüğümüz Şako’ya girdik. Akşamüzeri güneş batırıp akabinde çıkan Ay’a doğru yükseldik. Müzik konusunda biraz kısır olsa da iki dubleden sonra kendi müziğimizi kendimiz yaptık.

Mezeleri gayet başarılıydı. Özellikle levrek marin ve baklasını tavsiye ederim. Baklaya nar ekşisi ve ceviz koyuyorlar. Levrek marin ise limon suyunda ve tuzda pişiyor.

Hafif hafif esen rüzgarda ise anasonu pek bir güzel kokuyor, ahh bee kardeşim!!!…

Medusa Hotel’in barında çalışmak için arkadaşlar aranıyor dersem kaçınız gemileri yakarsınız? Hadi be siz de!! İçiniz geçmiş içinizzzz :)

Kaş güzeldir iyidir hoştur da, zaten İstanbul’daki hayatınızı sorgulayan biriyseniz; yaklaşık iki hafta içe kapanma, gökyüzüne bakıp bakıp iç geçirme, evi barkı satıp apart işletme, hatta deri yapıp sokakta satmaya kadar hülyalara dalabilirsiniz.

Yan etkisi fazladır. Gerçekten sevdiklerin ve kendin için yaşamanın muhasebesini yaptırır adama.

İki gece kaldık Kaş’ta, kaç güne değer bilemiyorum; ama buranın yerlisi olmak, yavaş sevişerek ölmek istedim ben bu şehirde hızlı şehre inat.

Yazının başında bahsettiğim Gümüş’ün yerine dönüşte de uğradık. Ayıptır söylemesi arabada tutturdum “kalamari! Kalamari!” diye :)Kalamar eşliğinde Buz gibi bira pek bir güzeldi, ailenin altıncı ve ilk erkek çocuğu Gümüş’ün yerinde,

Kalkan Kaş arası Gümüş gibi parlayan yerde.

Kaş mekanları ;

Hideaway : Gizli kalmış bu mekanı girişindeki begonvillerden ve mumlarla aydınlatılmış bir patikaya açılan koca eski kapısından tanıyabilirsiniz. Eskilerden, yenilerden en güzel blues arşivine sahip bir mekanlardan biridir burası. Bahçesinde dart oynanabiliyor. Birkaç kişiyseniz, Kova içmenizi öneririm.

Red Point: Kaş’ın sakinliğinden biraz da olsa sıyrılıp dans etmek, yüksek sesli müziğin ritmine kapılmak ve buz gibi biranızı yudumlayarak eğlenmek istiyorsanız Red Point en doğru adreslerden biridir. Adım attığınız anda dekorasyonu ile ilgi çeken bir mekandır burası. Duvarında kocaman motosiklet asılıdır, ilginç posterlerle süslenmiştir ve dışarıdaki küçük, ahşap masaları buraya çok şirin bir hava verir. Güzel müzikler dinlemek ve dans etmek için Red Point’in eğlenceli atmosferinde kaybolmayı deneyin. 

Ruhi Bey Meyhanesi : Tanju Okan çaldığı için pek bir hoşuma gitmişti.

Kaş Plajları : Büyük çakıl plajı,küçük çakıl plajı, kaputaj plajı, patara plajı

 

Gümüşün Yeri AdresiAntalya Fethiye Yolu Üzeri, Bezirgan Köyü Bitişi, 07960 Kalkan
(0242) 844 2269


kalkan gümüşün yeri (2) kalkan gümüşün yeri (3) kalkan gümüşün yeri (6)
kalkan gümüşün yeri (8) kalkan gümüşün yeri (9) kalkan gümüşün yeri (10) kalkan gümüşün yeri kahvaltı kalkan gümüşün yeri yemek kalkan gümüşün yeri kaş çınarlar pizza kaş deniz kaş denizi
kaş Hideaway kaş kaputaj plajı kaş mavi bar kaş medusa hotel barı (1) kaş medusa hotel barı (2) kaş medusa hotel barı (3) kaş medusa hotel kaş medusa otel kaş merkez kaş patara plajı kaş Red Point kaş ruhi bey meyhanesi kaş ruhi bey
kaş şako  (2) kaş şako  (3) kaş şako  (4) kaş şako  (5) kaş yemek  şako kaş yemek şako

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format