Kaz Dağlarında Küçük bir Kuyu


0

Uzun zamandır düşlediğim bir yol idi Kaz dağları yolu.

Boylu boyunca gitmek, bol oksijeni içine çekmek, dağ havası almak ve buz gibi suyun tadını çıkarmak…

Kaz dağları, hafta sonu için gidilebilecek yerlerin başında geliyor. Yolu güzel, gidişatı kolay ve keyifli.

Zeytin ağaçları içerisinden, mis gibi zeytinyağı tadımları ile birlikte dağlarda kaybolmanın tatlı keyfi.

Güney Marmara’dan Kuzey Ege’ye yolculuğun meraklı bekleyişi.

Kaz dağlarını belki birçok kişi ufak, tek bir bölge olduğunu sanabilir ; lakin bu bölge neredeyse Kuzey Egenin yarısını kaplamaktadır.

Yüksek oksijen  üretimi bakımından Dünyanın en iyi ikinci bölgesi olduğu iddia edilmektedir.

Kaz dağlarına gitme yolu ise gayet basit ;  Biz Pendik üzerinden ilk önce Yalova’ya oradan güneşi Gemlik’te batırıp Bandırma’ya geçtik.

Bandırma’nın sakin sahilini gezip, güzelim midyelerini yuvarlayıp Edremit’e doğru yola çıktık . Bu yol zeytinyağı tadımı, alımı için uygun.

Bundan sonra açın camları gelsin güzelim müzik :)

 

Gideceğimiz yer olan Adatepe köyünü önceden belirlemiştik.

Küçükkuyu’nun körfeze hakim iki köyü var ki diğer köylere pek benzemez. Adatepe ve Yeşilyurt. Neden derseniz eğer; Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan bu köyler, Rum ve Türk kültür izlerini taşıması ve orijinal taş yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmesinden dolayı özel bir konuma getirilmiş, doğal dokusu, dağ ve denizin muhteşem uyumlu ahengi sayesinde gidip görülesi köyler haline gelmiştir.

Biz Küçükkuyu bölgesinde Adatepe köyünde Zeushan adında bir otelde kaldık. Köyün merkezinde kahvaltısı çok hoş, fiyatı açısında da diğerlerinden bir bukle ucuz idi. Adatepe köyü henüz bozulmamış, henüz paralı, sonradan görme turist keşfetmemiş. Bu yüzden biran önce gidip görülesi, o büyük Çam ağacının altına gece yarısı kuş sesi ile bir duble içilesi.

Gece kuş mu olur demeyin bekleyin görün derim.

Zeytin, servi, badem ve çam ağaları arasında bol bol yürüyün, ara sokaklarda kaybolun, mis gibi oksijeni  içinize çekip uzaklarda olmanın tadını çıkarın. Semiz Otu, Evegömeci, İndibağ, Arapsaçı, Acıfiliz, Gelincik, Labada gibi otların tadına bakın derim. Zeytinyağı meraklısıysanız AdaTepe Zeytinyağı müzesini gezebilirsiniz.

1950 yıllarında sabunhane olarak faaliyete geçen bina daha sonraki yıllarda farklı amaçlarla kullanılmış hatta bir dönem harabe duruma gelmiştir. 2001 yılında 5 girişimci sayesinde terk edilmiş görüntüsüne sahip bina müzeye dönüştürülmüştür.

 

İkinci bozulmamış köy olan Yeşilyurt köyü en az Adatepe köyü  kadar bakir ve gezilesi bir köy. Daha çok otellerin ve kısmen biraz lüks sevenlerin tercih ettiği bir köy Yeşilyurt köyü .

O güzelim sokakları , bozulmamış evleri, doğası ile görülmeye değer. Özellikle akşamüzeri  gidilesi gezilesi.

 

Gündüz ise Kuzey  Egenin buzhane sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Biz Haziran başında gittiğimiz için plajlar gayet sakindi. Küçükkuyu’dan  Assos yoluna giderken ismini hatırlayamadığım ilk plaja gitmiştik.

Kumu gayet güzel denizi ise muazzam idi. Bu yol üzerinde bir çok alternatif bulabilirsiniz.

 

Ek olarak mıhlı şelalesini görünüz derim. Keyifli, görülesi bir yer . Zaten bu iki köyün vermiş olduğu sakinlik sonucunda öyle tahmin ettiğiniz gibi gezemeyebilirsiniz.

Size dinlenmekten başka çok ta fazla bir alternatif sunmaz buralar. Daha ne olsun değil mi ? Güzel hava, güzel deniz, güzel yemek J

 

Bence 2 gece yeter buralara ister çadır kurunuz ister otelde, motelde kalınız ama Bozcaada gibi bozulmadan uğrayınız buralara. Hatta aramızda kalsın; herkesi uyutup orman yolunda kendinizi bulunuz devrik kafaJ

İnsanı tanrılaştırabilir buralar dikkat ediniz aman. Bol Bol dağ kekiği alınız, farklı olduklarını koklayınca anlayacaksınız. Oksijeni yıllık çekiniz bir daha bulamayabilirsiniz. Hasan boğuldu ve Sarıkız efsanelerini yerli halktan dinleyiniz. Köylerin arasında kaybolunuz, envai çeşit değişik ot çaylarından içiniz. Kaz dağlarından dönüş için ise biz yorgun olduğumuz için  Mudanya’dan Yenikapı’ya geçtik.

Hafta sonu tatilinize bir gün ekleyip P.tesiyi de alırsanız çok daha rahat edersiniz diye düşünüyorum.

 

Özellikle dönüş yolunda ki radarlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Araba ile yolculuk sevenlerin için hele hele samimi arkadaşlarınızda yanınızda ise çok keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şayet zamanınız olursa Küçük kuyuya gelmişken buraları gezebilirsiniz.

 

 

Küçükkuyu’ da farklı otellere bakmak için bu linkten yararlanabilirsiniz

 

http://www.kucukkuyu.com/kucukkuyu-otelleri/

 

Küçük kuyu’ da yemek için ise hemen 10 dk uzaklıkta ismini özellikle Assos yolunda denize sıfır ve gerçekten lezzetli  mekanlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.

 

Kaz dağları tatili doğaya bakış açınızı değiştirebilir.  Deniz doğa ve dinlenmek açısından bence Türkiye de gidilebilecek belli başlı yerlerden biri buralar. Her bir özellik için gidilecek birçok yer olabilir ama bu üçlünün birleştiği yer olarak bende zor bulunan bir lokasyon.

 

Mitolojik olarak Kaz dağlarının önemi;

Dünyanın ilk güzellik yarışmasının ida dağlarında yapıldığı miti vardır.

Hera, Athena, Paris ve Afrodit katılanlar arasındadırJ

 

Doğa olarak Kaz dağlarının önemi;

700 m nin üzerinde bulunan Kazdağı gök narı Dünya’da sadece Kaz dağlarında yetişir.

 

Kaz dağları efsaneleri;

Hasan Boğuldu, Sarıkız

 

Kaz dağları Şelaleleri;

Mıhlı çay, Hasan Boğuldu şelalesi,

 

Kaz dağlarında görünmesi gereken yerler,

Adatepe köyü , yeşil yurt köyü

Kaz dağlarında en güzel manzara Zeus altarından izlenir. Adatepe köyünden yürüyerek 30 dk orman içi yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz.

Müze merakınız var ise Tahta kuşlar köyüne 10 dk mesafede Tahta kuşlar etnografya müzesine uğrayabilirsiniz.Kaplıca merakınız varsa Güre kaplıcalarına uğrayabilirsiniz.Alış veriş için ise Edremit çarşısı tavsiye edilir .Bol bol zeytin ve zeytinyağı tadıp, alabilirsiniz.

 

İstanbul’dan kaz dağlarına ulaşım için ;

Susurluk Balıkesir yönünden 8 saat te  varabiliyorsunuz. Biz ido ile Yalova ve sonrasında da Bandırma üzerinden 6 saat te vardık.

Kazdağlarına hava yolu ile de gidebilirsiniz Edremit’e özellikle yazın birçok sefer vardır.

Oksijen dolu bir tatil sizi bekliyor. Yazının başın da da yazdığım gibi hafta sonu için doğa, deniz ve gezmenin ortak bölgesi Kaz dağlarına özellikle Küçük kuyu bölgesine  bozulmadan gitmenizi tavsiye ederim.

kaz dağları küçükkuyu (1) kaz dağları küçükkuyu (2) kaz dağları küçükkuyu (3) kaz dağları küçükkuyu (4) kaz dağları küçükkuyu (5) kaz dağları küçükkuyu (6) kaz dağları küçükkuyu (7) kaz dağları küçükkuyu (8) kaz dağları küçükkuyu (9) kaz dağları küçükkuyu (10) kaz dağları küçükkuyu (11) kaz dağları küçükkuyu (12) kaz dağları küçükkuyu (13) kaz dağları küçükkuyu (14) kaz dağları küçükkuyu (15) kaz dağları küçükkuyu (16) kaz dağları küçükkuyu (17)

 

 

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format