Ruhumu Ele Geçiren Esrarlı Şehir Prag


0

Kafka diyor ki; “Geriye dönüp baktığımda, benim için gece diye bir şeyin var olduğunu söyleyemeyeceğim. Senin de düşünebileceğin gibi hep gündüzü yaşadım. Günün değişik zamanları diye bir şey yoktu benim için. Işık durumunda değişiklik diye bir şey de söz konusu değildi”.
Prag, geceleri sanki içine kapanan, taş duvarların ardına çekilen gizemli bir kentti. Işıklarının karanlık sokaklarda eridiği, yalnızca sisli bir ışığın şehri sardığı bir kent. Işıksız bir kent. Kocaman bir yer altı mahzeni gibi.

Kafka’yla Milena’nın eşsiz aşklarına tanık olmuş şehir. Kafka’nın etine batan ama ona acılı bir zevk veren bir pençe. Yaşadığı aşk gibi tıpkı. Hep kaçmak istediği ama etinden bir parça kopmadan asla terk edemediği varlık…

‘’Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla, dersem gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki”.

Masal şehir, gotik şehir Prag…
İkinci dünya savaşında hiç zarar görmemesi nedeniyle, açık hava müzesi gibidir bu şehir.
Her sokağında ayrı bir hikaye vardır. Mimarisinde dolayı Kafka’yı böcek yapan, insanı yutan şehir Prag.

Rokoko, Barok ve Gotik mimarinin en güzel örneklerine her bir sokağında rastlayabilirsiniz.

Turistlik açıdan değil de farklı bir ruh halinde görebilirseniz sizi çok fazla içine çeker, iz bırakır.
Bu şehri tanımak için, sokaklar boşaldıktan sonra, geceleri karanlık sokaklarda kaybolmanız gerekir.
Otelinizi uzak bir otel seçip toplu taşımayı kullanın, insanların ruh halini ve getto bölgelerini görün derim .
Komünizm ekolü, kadife devrimi ve akabinde ki 90 sonrasındaki gençliğin arada sıkışmışlığına tanık olursunuz.
Bu şehirde insanların üzerinde gizemli bir sis bulutu var. Herkes patlamaya hazır bir fırtına misali, zamanı bekliyor gibi.

Tarihinde büyük bir savaşın olmayışı, eğitim ve sanat alanına yatırım yapan, emek harcayan bu şehri diğer ülkelerin güzel şehirlerinden farklı kılıyor.

prag meydanında yemek

Her kesimden insanın haftada en az bir kere tiyatroya gitmesi, sokaklarda yapılan farklı müzikler, kukla festivalleri, pivovar kültürü (Bira üretim yerlerinin eski tarz bar havasına bürünmesi ve tahta masalarda envai çeşit lezzetli biraların tadına bakılması) meydanlarda, sokaklarda yenilen yemekler, içilen absentler, müthiş Jazz barlar bu şehrin ruhunu yansıtan örnekten sadece birkaçı.

Prag’da Gezilebilecek Yerler

Belvedere
St. Nicholas Kilisesi
Prague Baby Jesus (Prazska jezulatko)
Petrin Kulesi (bilet 105/55 Koruna), sihirli aynalar labirenti, funicular.
Lesser Town (Mala Strana) Köprü Kulesi
Charles Köprüsü (Karluv Most)
Eski kent (Stare Mesto) Köprü Kulesi
Rudolfinum Konser Salonu
Josefov – Prag Yahudi Mahallesi – Kombine bilet 480 Koruna
Eski Kent Meydanı (Staromestske nam)
Orloj ve Eski Kent (Stare Mesto) Sarayı, astronomik saat – Old Town Hall
Tyn Kilisesi
Powder Tower (Prasna brana)
Betlem Chapel (Betlemska kaple)
Wenceslas Meydanı (Vaclavske namesti)
Ulusal Tiyatro (Narodni divadlo)
Yeni Kent Sarayı (Novomestska Radnice) – New Town Hall
Ulusal Müze (Narodni muzeum)

Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler

Karlův most : (Charles Bridge): Prag’ın eski şehrini Mala Strana (Lesser Town)’ya bağlayan bu yaya köprüsünde birçok ressam, müzisyen ve sokak göstericileri bulunmaktadır.
Mala Strana: Köprünün diğer tarafına göre biraz daha sakin bölge, sayısız dar sokağında kendinizi kaybetmek için birebir. Birçok cafe, restoran ve ilginç dükkan bulunmakta. Yemek yemek için de iyi bir bölge. Tarihle günlük yaşamın çok daha iç içe olması burayı özel kılıyor. Kale, Yahudi Bölgesi, Franz Kafka Müzesi bu bölgede yer alıyor.
Karl Köprüsü: Mala Strana’yı eski şehre bağlayan önemli köprülerden. Özellikle gece ışıklar altında mükemmel bir manzara sunuyor. Köprü boyunca heykeller ve sokak sanatçıları eşlik ediyor.
John Lennon Duvarı: Mala Strana’da bulunan bu duvar 80’lerden beri değişerek Lennon’a ve özgürlüğe adanmış grafitti’ler ve resimlerle dolu.
Yahudi Mahallesi (Josefov): Avrupa’nın en eski aktif sinagogu The Old New Synagogue‘un da bulunduğu mahallede birçok sinagog, Avrupa’nın en eski Yahudi Mezarlığı ve Kafka’nın Evi bulunmaktadır.

Prag’da İlginizi Çekebilecek Müzeler

Kafka Müzesi

Bir kere herkes bilir ki Prag’a gitmeden önce Kafka’yı silip süpürmek, en azından 3 kitabını falan okumak gerekir. Prag’ta da ilk yapılması gereken bu müzeye gitmektir. Kafka Müzesi, aslında müzeden öte bir yerdir. Labirenti andıran bu mekanın karanlık ortamında, kullanılan müziklerle, Kafka’nın kendi el çizimleriyle ve videolarıyla kendinizi büyük yazarın romanlarında bulacaksınız. Daha başka neler var diye sorarsanız; Kafka’nın el yazıları, kardeşine babasına yazdığı mektuplar, takıldığı entelektüel insanlar, gittiği kafeler, aşkları, fotoğraflar, enstalasyon…
Müzenin bahçesindeki heykelden de söz etmeden geçemeyeceğim. Doğu ve batıyı simgeleyen iki heykel hareket halindeyken işemektedirler. Müzeden çok bu heykeller ilgi çekiyor desek yanlış olmaz.

Komünizm Müzesi
Müze, Prag’da türünün tek örneğidir ve Prag ziyaretçileri tarafından turistik yerlerin başı olarak görülmektedir. Çekoslovakya ve özellikle Prag’daki komünist çağın atmosferini sunmaktadır. Düzenleme kökenleri, hayalleri ve komünizmin gerçekliğini ve bunun yanı sıra soruşturma ve mahkumiyetin kabuslarını takip etmektedir. Fotoğraf, video, sesler mevcuttur ve bununla beraber çeşitli dünya dillerinde metinle olarak gösterilmektedir.
Yerleşim: Prag 1, Savarin Sarayı- birinci kat, Na příkopě10.

pragda komünizm müzesi

Yahudi Müzesi
Yahudi Müzesi şu tarihi binaları işletmektedir: Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Klausen Sinagogu, Seremoni Salonu, Eski Yahudi Mezarlığı, Robert Gutmann Galerisi, Eski-Yeni Sinagog ve Žižkov’daki Yahudi Mezarlığı.

Seks Müzesi
Hemen Astronomik Saat Kulesi’nin karşısındaki daracık sokağında yer alan bu müzeyi önünde oluşan kalabalıktan hemen fark edeceksiniz. Çünkü herkes “sekse müsait” olduğunuzu ölçen bir seks koltuğuna oturmak için sırada bekliyor. Poponuzun altında belli kıpırdanmalar olduktan sonra koltuk yanıt veriyor; Warm, frozen, burning vs. Sonra başlıyor kıkırdamalar, kahkahalar. Müzenin içine girince de yaratıcılığın sınırlarını zorlamış seks oyuncakları ile karşılaşıyorsunuz.

Absinthe Müzesi
Hep hikayeler anlatılır; Van Gogh kulağını absinthe yüzünden kesmiş, üçüncü shotınızda hiçbir şey hatırlamazsınız vs. İçtikten sonra göreceğiniz halüsinasyonlar da cabası o yüzden bu sert yakıcı içkiye aynı zamanda “Yeşil Peri” de deniyor. Biz uyaralım da 2 shottan sonrasını denemeyin, tatilinizi riske atmayın! Ya da deneyin gitsin ben yeşili güzel yaşadım siz de yaşayın 

prag absinthe

Çizgi roman Müzesi

Eğer biraz çizgi romana ilginiz varsa ya da illüstratör olmaya niyetliyseniz yeni şehir tarafında kalan bu müzeye gidin. Müzenin altında duvarları çizgi romanlardan sahneler barındıran bir bar var. Gayet mütevazi olan bu müzede Çek çizer Kaja Saudek’in birbirinden radikal çizgilerini göreceksiniz.
Oyuncak Müzesi

Puslu kent Prag’ı renklendiren şeylerden biri de, elbette oyuncak müzesi. Girip gezme olanağım olmadı, ama en azından önünden geçerken aşağıdaki fotoğrafı çekebildim! Prag Kalesi’nin arka tarafında bir sokakta karşıma çıkan müze, dünyanın en büyük ikinci oyuncak müzesi.

Prag Hakkında Bilgi;

Merkez Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Vltava Nehri’nin etrafına kurulu olan kent sahip olduğu birbirinden güzel mimari esintileri ile tam bir Orta Çağ kent havasına sahiptir. Şehrin tarihi kent meydanı UNESCO listesinde yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Türkler tarafından da en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan Prag her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.
9.yüzyılda kurulan Prag tarih boyunca bir çok önemli olaya sahne olmuştur. 14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük gelişmelerin yaşandığı şehir 16. yüzyılda, İmparator II. Rudolf döneminde de ilerlemeler kaydetmiştir. Yakın tarihte Prag’ı etkileyen olayların başında I. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir ülke olarak Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı gelir. 1993 yılında ise Çek Cumhuriyeti kurulmuş ve başkent Prag olmuştur.
Prag’da kış ayları çok sert geçmektedir. Karlı ve soğuk ayların geçtiği kış mevsimi Prag gezisi için tercih edilmemelidir. İlk bahar ve yaz ayları ise keyifli bir gezi için idealdir. Havaların sıcak ve geziye uygun geçtiği yaz aylarında yoğunluktan dolayı otel fiyatları yüksek seyredebilmektedir.

prag meydanındaki astronomik saat

Prag Biraları;

Sudan ucuz bira tabiri vardır ya bu memleket işte o aradığımız memleket :)

Sabah ayılmak için bile bu kadar  lezzetli ve bol köpüklü bira içilen başka bir yer daha tanımam.

Ben Kozel’in siyah birasını tek geçiyorum baştan söyleyeyim.

pragın yerel birası kozel

Urquell: Çek Cumhuriyeti’nin gördüğüm kadarıyla Efes’i (tat olarak elbette Efes’den daha iyi:)). Havalimanında indiğiniz andan itibaren karşınıza birçok yerde yeşil rengiyle Urquell çıkıyor. Gerek şişe gerekse sifon olarak son derece tatminkar. Ana vatanı zaten Plzen ve dünyanın bu haliyle ilk pilsen birası. Best biram olmadı ama ilk üçe çok rahat girdi.

Staropramen: Çeklerin en meşhur markalarından bir tanesi. Fena bir bira değil ama açıkçası diğerleri yanında benim için biraz sönük kaldı. Damak zevkleri elbette değişir ama bu listeden 1-2 bira seçme şansım olsa onlardan birisi Staropramen olmazdı. Hafif meyvemsi bir aromaya sahip ayrıca limon aromalı bir türünü de tadabilirsiniz.

Krušovice: Kesinlikle içtiğim en güzel biralardan bir tanesiydi. Gerek dark gerekse light olanı tatma şansımız oldu. Dark olanı özellikle son derece güzel. Karlovy Vary’e gidenler olursa yolda karşılarına biraya ismini de veren Krusovice kasabasını görecekler. Fabrika da burada zaten. vaktiniz varsa mutlaka uğrayın. II. Rudolf döneminde kurulmuş damıtımevi ile oldukça köklü bir marka.

Herold: Yukarıda bahsettiğim dükkandan dark şişesini denedik ve Krusovice ile beraber Çek sınırları içerisinde içtiğim en güzel dark bira ünvanını aldı. Son derece başarılı bir bira. Karamelli malta sahip oldukça eski bir marka.

Braník: Alışveriş merkezi sayesinde deneme şansımız olan bir başka marka. Hatta geçenlerde Çeklerin playoff Karadağ maçında reklamını görünce anılarım canlandı. Fena değil ama diğerleri yanında yine ilk tercihim olmayacak markalardan.

Kozel: Tam adı Velkopopovický Kozel olan bu lager kesinlikle en güzel markalardan bir tanesi. Kozel’in anlamı keçi demek ve etrafta bol bol keçi resmi görüyorsanız bilin ki orada Kozel satılıyor. Özellikle siyah birasını öneriyorum.

Bira haricnide Prag’ın yerel içkisi olan Becherovka‘yı ve Abset’i mutlaka deneyiniz derim.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Becherovka

http://tr.wikipedia.org/wiki/Absent

Prag’da Gidebileceğiniz  Jazz Barları

Ben kesinlikle bu mekanı tavsiye ediyorum . Jazz müzik seviyorsanız kesinlikle memnun kalırsınız hem ortamından hem de müziklerinden

Ungelt Jazz&Blues Kulübü

http://www.jazzungelt.cz/

Diğer Jazz mekanlarına ise buradan bakabilirsiniz

http://www.prague.fm/tr/49543/caz-kulupleri/

prag jazz bar

 

 

 

 

Prag Yakınında, Çevresinde  Görülmesi Gereken Yerler

Karlovy Vary

Prag’a kadar gelmişken 2 saatlik yolu çekip bu şehre gitmenizde fayda var. İnsanlar buraya genelde şifa ve huzur bulmak için geliyorlar. Öyle birkaç gün kalmanıza da gereke yok, Karlovy Vary çok küçük bir şehir, bir gününüzü verseniz yeter. Karşılıklı rengarenk binalar, ortasından geçen nehir, binaların arkasındaki ormanlar, o huzuru bulmanıza yetecek. İsterseniz yürümeyip faytona da binebilirsiniz. Kaplıcalar şehri de olduğu için insanlar buraya tedavi amaçlı geliyor.
Uygun fiyatlı hediyelik eşyaları bu bölgeden temin edebilirsiniz.

Trezin (Theresienstadt) Nazi Kampı
Buraya de kendiniz merkez istasyondan kalkan otobüsler ile gidebilirsiniz.
Nerede ise Almanya sınırında olan bu yere giderken yollar, evler, doğa sizi kendinizden geçirebilirz.
Sonrasında ise;
Burası nasıl anlatılır tam olarak bilemiyorum; ama bu yere gittikten sonra kendinize 2-3 saate gelemeyeceğinizi ve Hitler ile başlayan cümleleri daha önceki kadar olay kuramayacağınıza emin olabilirsiniz.
Çalışmak özgürleştirir yazısı karşılıyor sizi !!!
Sonrasında ise ;
Konuyla ilgili çok hoş bir yazıyı birebir paylaşmak isterim.
http://blog.milliyet.com.tr/terezin-toplama-kampi–cek-cumhuriyeti-/Blog/?BlogNo=295462

Yazının başında da dedğim gibi Prag ruhunu, gizmini, sislerini kattı bana.
Kafka filmindeki sahneleri yaşattı.
İnsanların bu kadar özgür olduğu, polisin hiçbir yerde olmadığı, tarihine bu kadar sahip çıkan, insanların bu kadar nizami olduğu başka bir yer var mıdır bilemiyorum ama ruhuma bu kadar dokunan daha önce bir yer olmamıştı benim.

Son olarak Nazım Hikmet’in Prag ta yaşadığı dönemde yazmış olduğu şiir ile bitirelim artık.

Slavya kahvesinde oturan dostum tavfer’le,
Vıltava suyuna karşı oturup,
Tatlı tatlı yarenliği severim
Hele sabahları hele baharda.

Konuşurken dalar dalar gideriz
bir yitirir bir buluruz birbirimizi.
hele sabahları hele baharda.
prag şehri yaldızlı bir dumandır
ve kızıl, kocaman bir elma gibi.
nezval geçer taze çıkmış kabrinden
param parça yüreği de elinde
ve orhan veli’yle karşılaşırlar
urumeli hisarından gelir o
ve telli kavağa benzer orhanım
yüreciği delik deşik onun da.
biz de aynı loncadanız biliriz tavfer
zanaatların en kanlısı şairlik
sırların sırrını öğrenmek için
yüreğini yiyeceksin, yedireceksin.
pırag şehri yaldızlı bir dumandır
vıltava suyunun köpüklerine
martı kuşlarıyla gelir istanbul…
lejyonerler köprüsüne gidelim tavfer
martı kuşlarına ekmek verelim.

prag gezisi fotoğrafları (1) prag gezisi fotoğrafları (2) prag gezisi fotoğrafları (3) prag gezisi fotoğrafları (4) prag gezisi fotoğrafları (5) prag gezisi fotoğrafları (6) prag gezisi fotoğrafları (7)


prag gotik mimari


prag karlovy vary (3) prag karlovy
prag şehir merkezi (1) prag şehir merkezi (2)
prag şehir merkezi (4) prag şehir merkezi (5) prag şehir merkezi (6) prag terezin kamp prag terezin nazi hapishanesi (1) prag terezin nazi hapishanesi (2) prag terezin nazi hapishanesi (3) prag terezin nazi kampı (1) prag terezin nazi kampı (2) prag terezin nazi kampı (3) prag terezin nazi kampı (4) prag terezin nazi kampı (5) prag terezin nazi kampı (6) prag terezin nazi kampı (7) prag terezin nazi kampı (8)
prag terezin nazi kampı (14) prag terezin nazi kampı (15) prag terezin nazi kampı (16) prag terezin nazi kampı (17) prag terezin nazi kampı (18) prag terezin nazi kampı (19) prag terezin nazi kampı (20) prag terezin nazi kampı (21)

prag terezin nazi kampı (24) prag terezin nazi kampı (25)
prag terezin nazi kampı (27)

prag terezin prag yerel içkisi becherovka


prag karlovy vary gezisi


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format