San Alfonso Del Mar – Şili Gezi Yazısı & Rehberi


0

 

San Alfonso del Mar – Dünyanın En Büyük Yüzme Havuzu

Kimi “Deniz varken havuza mı girilir?” der, kimi daha durgun ve sıcak olan havuzu tercih eder. Ülkemizde çok büyük sıkıntı olmasa da okyanus kıyılarında, coğrafyaya göre değişmekle birlikte, su sıcaklığı, kıyıya yakın yaşayan tehlikeli okyanus canlıları ve kuvvetli akıntılar gibi sebepler insanları havuza girmeye teşvik edebiliyor.

Böyle bir talepten hareketle ve dünyanın “en”lerinden birine sahip olmanın cazibesine dayanamayarak başkent Santiago’ya yaklaşık 100km uzaklıktaki Şili Algarrobo’da yer alan  San Alfonso del Mar Resort 3,5 milyon dolar harcayarak dünyanın en büyük yüzme havuzunu inşaa etmiş.

1000m uzunluğundaki havuz, 77.000 m2 alan kaplarken, 250 milyon litre / 250.000 ton su barındırıyor. Aynı zamanda Fernando Fischmann’ın Crystal Lagoons* markasıyla turizm dünyasında fenomen haline gelen yapay lagün projelerinin ilki. İçerisinde yelkenli lazer tekneler ve deniz bisikletleri ile gezilebilen havuzun “kıyılarında” birçok plaj, soyal tesis bulunuyor. Havuzun bir de cam piramit ile kapatılarak, daha serin dönemlerde de kullanıma açık kalmasını sağlayan kapalı bölümü bulunuyor.

[learn_more caption=”Crystal Lagoons ile ilgili daha fazla bilgi”] Crystal Lagoons, ilki San Alfonso del Mar’da uygulanmış bir yapay lagün sistemi. Yenilikçi teknolojisi sayesinde, geleneksel havuzlarda kullanılan kimyasalların %1’i , elektrik tüketiminin %2’si gibi minimum kaynaklarla kristal berraklığında su elde edilebiliyor, böylece devasa havuzlar yapmak ve sürdürmek mümkün hale geliyor. San Alfonso del Mar’da başarısını kanıtlayan sistem aralarında Türkiye’den de bir otelin bulunduğu 100 ayrı tesise uygulanıyor. [/learn_more]

San Alfonso del Mar Private Resort, bizim anladığımız şekilde bir otel değil, daha çok son dönemde, başta İstanbul olmak üzere tüm ülkeyi kaplamaya başlayan konut projelerinin “Yazlık” versiyonu. Resort’ta bulunan konutlar şahıslara ait, ancak dönem dönem uygun olan konutlar site yönetimi aracılığıyla kiralanabiliyor. Resort yönetiminin sitesinden uygun olan konutlar görülebiliyor. Ilk baktışta göze çarpan 10000’lerce dolarlık fiyatlara aldanmayın, bu durum Şili Peso’sunun sembolünün de $ olmasından kaynaklanıyor. 2 kişinin rahatça kalabileceği 1+1 ortalama bir apart, günümüz kurlarıyla günlük 250 TL.

 

 

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Erman

Admin & Founder | Semi-Pro Fotoğrafçı ve Video Yapımcısı | Oldschool Gamer | Amatör Davulcu | Müzik Sever

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format