Göcek Tatili


0

‘’Yabancı bir yerdeyim benim olmayan bir bedende,

Bedenimin ağır yükünden kurtulmuş, hafiflemiş bir yolcuyum, belki de bedensiz bir yolcu.

Yabancı bir masada yazıyorum. Aslında dünyanın hiçbir köşesinde bana ait bir bedenin ya da yaşamın bulunamayacağının farkındayım; ama yine de kaybolmuşluk hissinin tadını çıkarıyorum ‘’ der  şarap tanrısı Dionysus .

Akşam güneşi batarken, Kaş’ a elveda derken, Kalkanı şöyle bir anarken, bulutlara tırmanırken…

Kaş dönüşü olması nedeniyle biraz buruk, yeni yer görme hevesi ile de bir o kadar heyecanlıyım.

Önemli olan varmak değil dostum, gitmek değil mi zaten.

Bir yandan güneş alçalır, dünyamız turuncuya çalar, bir yandan Cesaria Evora ablamız ruhumuza bir bakış atar;  öyle bir akar gider yol, hafiflemiş bedenimde.

Michelangelo Antonioni’nin ‘’Yolcu’’ filminde çok hoş bir sahne vardır.

Kadın adama sorar: “Neden kaçıyorsun?”

Adam: Arkana dön, bak.”

Kadın arkasına bakar, kollarını iki yana açar (özgürce?) ve gülümser.

Göcek sınırına girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken çam kokusu olacaktır. Bu kokuyu size tarif edemem ; lakin yaşamanız gerekir.

Göcek te yine Kaş ta ki gibi ilk dikkatimizi çeken, insanların sakin ve güler yüzlü olması yanında bir o kadar da yardımsever olmasıydı. Bunu  gerçekten iyi insan oldukları için yapıyorlardı. Mutlu insanlardı, güzel insanlardı…

Her şey sakin olması gerektiği gibi idi.  İstanbul’dan sonra şeytan buraya uğramamıştı sanki .

Göcek’te ilk gece kaldığımız yer Selçuk  ve eşinin işlettiği Pruva Hotel idi. Otelin bahçesindeki huzur, sessizlik ve güler yüz ilk dikkatimizi çekenlerdendi. Ayak üstü yapılan sohbet, akabinde dağlara, yeşillere karşı çam kokuları içinde ehli keyif bir ruh hali ve müthiş bir uyku.

Sabahındaki kahvaltının özellikle reçel kısmından bahsetmek isterim.

Küçüklüğümden beri çok sevmişimdir ufak ufak kaplarda gelen orijinal reçelleri. İşte burada çocukluğuma döndüm ev yapımı keyifli kaplarda gelen ev yapımı reçeller ile. Göcek Pruva Hotelin bahçesi limon ağaçları , narenciye ağaçlarıyla dolu.

Barı, havuzu bahçesi alternatiflerine göre daha geniş ve rahat.

Selçuk ile sabah kahvaltı esnasında sohbet etme fırsatı bulduk .

Kendisi müzisyen ve açık deniz balıkçısı. Uzun süredir eşi ile birlikte bu yere emek harcadıkları her halinden belli.

Göcek’in yerlisi sayılır. Buraları çok iyi biliyor. Bunları yazmamın sebebi size her konuda yardımcı olabilir.

Kahvaltıdan sonra bir gün önceden Selçuk’un bize organize ettiği on iki adalar turuna gittik. Göcek te ki bu adalar bizim uzun süredir merak ettiğimiz adalar olduğu için ayrıca keyif-i sefa olduk.

Selçuk’tan özellikle sessiz, sakin tekne istemiştik o da eksik olmasın sadece bir ailenin olduğu 3-5 te kendi halinde İngiliz hanımın olduğu bir tekneden yer ayırmış bize.

Teknede ki insanların kaptanın ve eşinin çalışanların gelen ailenin ne kadar tatlı insanlar olduklarını anlatamam sizlere. Güzel sohbetler, farklı muhabbetler…

Sıra ile başladık adaları görmeye. Ağızımız kulaklarımızda, görmemişin denizi olmuş misali, o koydan bu koya; Şu koydan diğerine üşenmeden, büyük bir keyif ile girdik memleketimin kirletilmemiş bakir denizine.

Buraların en büyük özelliği araba ile gidiş olmadığından çok daha fazla temiz oluşu idi. Orman, deniz ve kuş sesleri.

12 adalar turunu yaparken , Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait balık resmi(Mavi yolculuğun ilk sembolü) Kaya mezarlar, mübadele zamanında boşaltılmış Rum evlerini görme fırsatı bulabilirsiniz.

Öğlen arası teknede yapılan balık keyfinden sonra kaldığımız yerden devam edip  sırasıyla Bedri Rahmi koyu, göbün koyu, hamam koyu ve yassıca adalar en çok beğendiklerimiz arasında idi.

Akşam üzeri, karaya varışımıza müteakip  rüyanın son bulmasına neden olmuştu.

Göcekte karadan denize girebileceğiniz bir yer yok . İki şansınız var ya bu 12 adalar turunu yapacaksınız ya da bir kayık ile Göcek adasına gidip orada denize gireceksiniz.

Liman tarafı çok fazla tekne olmasından ötürü buralar kadar temiz değil.

Göcek çarşısı ufak, Kaş çarşısı kadar sevimli bir çarşı değil . Biz West cafe denilen bir yerde oturduk. Atmosferi, dekoru ve yemekleri diğer yerlerden daha farklı ve çekiciydi.

Gece hayatı yok denilebilecek kadar azdı. Sakin sessiz yürüyüş yapanlar, kahve içenler huzurlu insanlar vardı etrafta.

Marinaları merak ettiğim için ve altımızda araba olmasının şımarıklığı ile tüm marinaları gezdik. En fazla dikkatimizi çeken D- Marina oldu. Hatta ağızımız açık etrafı izlediğimiz yer de burası oldu.

Estetik olarak baktığında çok şık ve çekici gelebilir. Hatta kendini Güney Fransa sahillerinde hissedebilirsin ; fakat çevreci duyarlılığın ile baktığında ise durum bence tam anlamıyla fecaat .

Diğer gece ise Selçuk’un önerdiği Yonca Resort’ de kaldı. Bence bir mekanı önemli kılan çaldığı müzik türüdür.

Çalan müzik, mekanın tüm tarzını, işleten insanların karakterini, hatta yemeğin  tadını bile etkiler bence.

Girer girmez kulağıma gelen Edith Piaf’ın sesinden buranında en az Pruva Hotel kadar iyi olacağını hissettim ve tabi ki  de yanılmadım. Yaşasın iç güdüler ! Yaşasın Posedion’un kanatları !

Yonca Resort ta ki odalar Pruva kadar temiz ve bakımlıydı. Bahçesi aynı şekilde neredeyse japon bahçesi ayarındaydı.

Tatilin son günleri olduğu için vücut dinlenmek istedi ve biz Yonca Resort’tan çıkmadık o gün . Havuzu gayet yeterliydi. Barın dekorasyonu, şezlongların rahatlığı, bahçenin sessizliği…

Birde işleten arkadaşlar yok mu … Bir çift düşünün birbirlerini bu kadar güzel tamamlayan ve gözlerinin içi gülen. Gayet rahat ve samimi, içten ve dürüst.

Sonra öğrendik ki Yonca Resort’ün işleten bu çift ile Pruva hoteli işleten daha önceki çift sıkı dostlarmış. Selçuk güvendiği için bizi buraya yönlendirmiş. Çok ta iyi yapmış sağ olsun.

Bir muhabbet bir sohbet … Efendim ; kışın yaptıkları eğlence çeşitlerinden tutun da, Göcek halkının psikolojisine kadar konuştuk .

Birlikte yaptıkları tekne yapma yarışmaları, mantar toplamaca, balığa çıkmaca, film izlemece … Sakin sakin acele etmeden, plansız, programsızca….

Göcek’e bir daha gitmek istiyorum. Gitmemin çok büyük bir nedeni; bu güzel, samimi  insanlar olur.

 Göcekte en güzel rakı dolunayda  iskelenin üzerinde Dice Cafe denilen yerde  içilir. Servisi çok kötü  ama o manzara yok mu arkadaş , ay bana bakar ben denize…

Bu arada az daha unutuyordum  sahil de Del Marinn denen bahçesi büyük mü büyük kalamarı lezzetli mi lezzetli bir yer var tüm gününüzü orada geçirebilirsiniz . Hatta dart turnuvasına bile katılabilirsiniz. Göcek’in en serin yeri diyebilirim .

Not: Göcek’ te bisiklete binmek isterseniz Yonca Resort’ün ücretsiz , güzel bisikletlerinden ödünç alabilirsiniz. Çok eğlenceli oluyor benden söylemesi.

 

Göcek Pruva hotel adresi 

Cumhuriyet Mah.Nuri Cavus Sok.No:9, 48310 Gocek
http://www.pruvahotel.com/

Göcek Yonca resort adresi

Cumhuriyet Mah. Gonca Sok., 48310 Gocek

http://www.yoncaresort.com/

Göcekde nerede denize girilir  ? 12 adalar turu esnasında veya kayık tutup Göcek adasında

Göcekte nerede yemek yenir  ? West Cafe ,Dice Cafe, Dell marinn

Göcek West Cafe adresi

Cumhuriyet Mh. (Göcek Köyü), 48310 Göcek/Muğla

http://www.westcafegocek.net/

göcek adalar turu (1) göcek adalar turu (2) göcek adalar turu (3) göcek adalar turu (4) göcek adalar turu (5) göcek adalar turu (6) göcek del marinn yemek göcek del marinn göcek dice cafe (1) göcek dice cafe (2) göcek dice cafe (3) göcek dice cafe (4) göcek dice cafe (5) göcek dice cafe (6) göcek dice cafe (7) göcek dice cafe (8) göcek dice cafe (9) göcek dice cafe (10) göcek dice cafe (11) göcek dice cafe (12) göcek gezisi (7) göcek gezisi (8) göcek gezisi (11) göcek gezisi (12) göcek gezisi (13) göcek gezisi (14)
göcek gezisi (16) göcek gezisi (17) göcek gezisi (18) göcek gezisi (34) göcek gezisi (38) göcek gezisi (39) göcek gezisi (44) göcek gezisi (45) göcek gezisi (46) göcek gezisi (47) göcek gezisi (48) göcek gezisi (49)
göcek gezisi (52)
göcek gezisi (54) göcek pruva hotel (1) göcek pruva hotel (2)
göcek west cae göcek west cafe foto göcek west cafe göcek yatlar göcek yonca resort (1) göcek yonca resort (2) göcek yonca resort (3) göcek yonca resort (4)
göcek yonca resort (6) göcek yonca resort göck west cafe yemek

göcek gezisi (50)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format