Kabataş Sahili


0

Kabataş sahil… Hergele Sahil…

Geldik Avrupa yakasının genç sahili Kabataş’a…  Burası eskinin yoğun iş yerleri ile 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kurulan güzide üniversitemiz arasında bir nefes, minik bir kaçamak yeridir. Şehrin hayhuyundan bunaldığınızda ver elini sahiller, değil mi ama?

kabatas2Birkaç kez gidince Kabataş’ın müdavimleri olduğunu görürsünüz. Memurlar, öğretmenler, orta kademe yöneticiler, elbette öğrenciler, sabahçılar, balıkçılar, seyyar satıcılar… Sabah 7’den itibaren deniz otobüsünden çıkıp işyerlerine koşturanlar, akşam olunca tersi istikamette biraz daha ağır ağır geçerler önünüzden. Siz elinizde kitap, yüzünüzü güneşe dönüp artık kalmayan sabahçı kahvesi gibi olmasa da sabah 6’da çayını demlemiş minik çay ocağının önündeki hasır taburelerden birinde gelene geçene nispet yaparsınız. Başka bir yaşam mümkünmüşçesine…

Burası Anadolu yakasının evcil sahillerinden biri değildir. Hergeledir… Burası üniversitelilerin, Taksim’den takati yettiyse ulaşanların, geceleri şarapçı olmasa da biracı amcaların ve mangalını kapıp gelen piknikçi teyzelerin yan yana olduğu bildiğiniz kozmopolit bir sahildir. Burada kediler makbuldür ayakaltlarında. Burada mutlaka film çeken bir genç bir fotoğrafçı ekibi bulunur. Burada ani arkadaşlıklar kurulur.

Mimar Sinan’ın duvarının bitişiğindeki çaycıyı tavsiye edeceğim size. Evet kapalı yeri yoktur ama gönlü de mekanı da balıkçılarla birlikte keyifçilere açıktır. Yanınızda poğaça simidinizi, kitabınızı derginizi götürüp dilediğiz kadar çay kahve ile güzel saatler geçirebilirsiniz. Karnınız çoook mu aç? O zaman birazcık yürüyüp benzinciyi geçince Üsküdar motorlarının hemen arkasında nefis bir köfteci var. Minik bir aile işletmesinin tadına doyum olmaz köfte ekmeği… Yağmurlu bir günde gittim ben, sakıncası olmadı : )

Kabataş sahilde dalgakıran yoktur. Korumasızdır. Açıklara bakınca en iyi siz hissedersiniz bunu. Burası minik olsa da benim için İstanbul’un en açık, en rahat sahilidir.

Her sene heykel öğrencileri büyük mermer bloklarla sahilde çalışma yaptığından yolunuza mutlaka heykeller çıkar. Burası açık bir sanat alanıdır. Bu dönem gitmenizi şiddetle tavsiye ederim (ki o dönem bahardır). Akşam demlenirken yanınıza kim gelirse hayattan, heykelden bahsedip ayrı bir âleme akabilirsiniz. Kadıköy’ün cadde çocukları: burası sizin üzerinize yapışmış tüm etiketleri tek hamlede sökecektir, hafifleyiniz…

kabatas

 

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Eda

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format