KAZ DAĞLARI GEZİ YAZISI


0

Bol bol oksijen, doğal güzellikler ve görülmeye değer bir çok yer. Kaz Dağları‘nın denize bakan yamaçlarında kurulu olan Zeytinli yöresine geldiğinizde Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi görülmeye değecek, sizi etkileyecek yerler arasında. Sütüven Şelalesi’nin coşkuyla akışını izlemek ve suyun soğukluğunu yanından geçerken hissetmek yüzünüzde tatlı bir tebessüme dönüşecek. Bu doğa harikası alanın ismini veren “Hasan Boğuldu” efsanesine gelince rivayete göre; Hasan sevdiği kız uğruna boğularak, canından olan aşık bir delikanlı. Şelale 17 metre yükseklikten hızla akıyor ve görenleri büyülüyor.

Kaz Dağlarının eteklerinde kurulu şahane Yeşilyurt köyüne ulaşmadan önce; dilerseniz Tahta Kuşlar köyündeki Etnografya müzesini ziyaret ederek; dünyanın en büyük kaplumbağasını görme şansına da erişebilirsiniz. Kendisi kurutulmuş olup, çok da sevimli değildir yine de görmek isteyebileceğinizi düşünüyorum.

Gelelim şirin Yeşilyurt köyüne; bu güzel beldeye girer girmez envai çeşit kuş sesi kulaklarınızın tüm pasını alıyor ve oksijeni ciğerlerinizde hissetmeye başlıyorsunuz. Dikkat baş dönmesi yapabilir, malum şehir hayatından  pekte alışık değiliz.

Kaz Dağları Gezi

Tüm misafirperverliğiyle yöre halkı karşılıyor sizi. Kendi aranızda yol konusunda tartışırken mutlaka evlerden birileri çıkıp size yol anlatmak için kendini parçalayabiliyor. Eski Roma yürüyüş yolu diye tabir ettikleri orman yolunda yürürken; gördüğünüz büyükçe pati/pençe izleri sizi düşündürse de tam gaz oksijeni içinize çekip yürüyüşe devam ediyorsunuz.

Yeşilyurt köyü tüm butik lezzetleri sunuyor size. Muhteşem bir zeytinyağı, kekik, pişi kokusu sizi çizgi film karelerinden tanıdık olduğumuz bir şekilde çağırıyor. Yedikçe yiyesiniz geliyor ama inanın hiç rahatsız etmiyor yedikleriniz.

Sezon olarak tavsiyem bahar güzelliğini görmek adına Nisan ve Mayıs ayı. Gitmişken Edremit Körfezi‘nin buz gibi ama tertemiz denizine de girmek istiyorum diyenleriniz için ise Haziran ve Eylül aylarını öneririm. Gündüzleri çok sıcak olsa da aksam üzerinize ince bir ceket alabileceğiniz kadar serin ve keyifli. Sıcak bir günün ardından aksam yemeğinizi güzel bir şarapla yudumlarken hafif üşümek de pek keyifli olacaktır.

Kaz Dağları insanın ömrüne ömür katıyor. Sizi tekrar tekrar çağıracağına, sizin bu çağrıya kayıtsız kalamayacağınıza ve tekrar gitmek istediğiniz bir yer olacağına inanıyorum.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Murat

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format