Mehtapta Köprüaltı


0
“Köprü insanın ahlâkını sarsan buluşlardan biridir. Karşı kıyılara onun kolayca geçmeni sağlar.. Sağlar ama, ayağına kadar gittikten sonra.” demiş Özdemir Asaf.
Geçenlerde biz de Eminönü’ne köprünün ayağına kadar gittik ama karşıya geçmek için değil, meşhur “Köprüaltı” kültürünün devamı niteliğindeki restoranlarda güneşi batırıp, ayı doğurmaya. Tam da mehtaba denk gelmişiz. Nasıl da güzel doğdu, Topkapı Sarayı’nın arkasından. Zaten bi o güzeldi, bi de yukarıda balık tutanların çektiği oltalarda sallanan balıkları görmek :((
Ne diyor Duman;
… hadi gel buluşalım,
eski köprünün altında,
kimseler görmesin,
mehtaba karşı uzanalım,
eski köprünün altında
kimseler bilmesin
kimseler duymasın …
Köprüaltı’nın esas keyfini çıkartanlar sanırım bizden bir önceki nesildi. Biz malesef sonunu yakalayabilmiştik. O güzel balık ve iyot kokusuyla bira içmek, güzeller güzeli manzarayı seyretmek ve dostlarla toplanmak için bir numaralı buluşma noktasıymış o zamanlar.
Sonra bildiğiniz gibi yandı, kapandı, başka yere taşındı, yeni köprünün altıda bence orijinalinin yerini tutamadı.
Başka bir ülkede olsa, şehrin bir numaralı çekim merkezlerinden olabilecek bu mekan, eski kültüründen çok uzak, pis, avam, genelde doğudan gelmiş kişilerce işletilen dükkanlarla dolu. Bi sürü turist var ama kimse dil bilmiyor. İnanabiliyor musunuz, konsepte tam ters bi şekilde içkisiz!!! lokantalar var. Balık+ekmek+salata=3 ytl. Müşteri kitlesinin büyük çoğunluğu da yurdum insanının %47’sine dahil.
Biz boğaza bakan taraftaki restoran değil de birahanelerden birinde oturduk. Biralarımızın yanında patates, midye ve kalamar söyledik. Hadi bira iyiydi de diğerlerinin hiçbir özelliği yoktu. Yine söylüyorum, sanırım köprüaltının hak ettiği yeri bulamamasının en önemli nedenleri özensizlik, sahipsizlik ve hedef kitle belirsizliği.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Özlem

Öğrendim ki,"Hayat kısa, koşmak lazım!", o yüzden yerim,içerim, gezerim... Öğrendim ki, "Söz uçar ama yazı kalır!", o yüzden okurum, yazarım, çizerim...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format