Tirilye’de Bir Gün


0

Bilenler bilirler; kimi zaman bu şehir insana dar gelir, tuzaklar kurar, kapana kısılmaya şöyle bir santimlik mesafe kalır. Yürünen sokaklar, görülen insanlar, kitaplar, CD’ler, sigaralar, içkiler birden birer zorunluluk halini alır. Kullanım süresi dolmuş hissedersiniz sevdiğiniz nesneleri…

O zaman söylemeye bile gerek kalmadan gider insan.

“Gidelim mi?” “Gidelim…”

Bazen bu kadar basittir… Büyük sözlere gerek kalmaz.

Böyle anlarda gittiğim yerler hep ilk görüşte aşk hissi yaratır bende… Nedense…

Bu keşifler daha sakin, programlı gidenlerin işine yararsa, eh o da bir mutluluktur bize J

Geçen hafta sonu İstanbul’un gri göğünden kaçarken rotayı Bursa’nın Tirilye kasabasına çevirdik…

Tirilye Mudanya’ya bağlı bir sahil kasabası. Marmara’da derin bir Ege nefesi. Tarihi oldukça eski bir yerleşim.

Tirilye’nin bulunduğu bölge tarih içinde MisyalılarTraklarAntik RomalılarBizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetiliyor. 1330’da Osmanlı egemenliğine giriyor. Osmanlı tarafından fethedilmesinin ardından Rumların çoğunluk olarak yaşadıkları bir yerleşim olma özelliğini koruyor.

II. Bayezid döneminde İstanbul’dan 30 hane Türk’ün getirilerek yerleştirildiği ve eski kayıtlarda Kitai’nin iskelesi olarak anılan Tirilye, Osmanlı döneminde Rumların çoğunlukta olduğu zengin bir yerleşim yeri oluyor. Özellikle zeytin ve zeytinyağı dünyaca tanınmış durumda. İpekböcekçiliği ve şarap üretimi ile balıkçılık da önemli uğraşlar arasında geliyor.

Google’da arayınca bulacaklarınızı uzun uzun anlatmak değil maksadım. O yüzden bu bölümü kısa geçip doğaçlamaya giriyoruz. Öncelikle geldiğiniz anki hava durumu hiç önemli değil. Biz fırtınada geldik ve Karadeniz misali coşan dalgaların kıyıyı dövmesini büyük bir zevkle izledik. Bir başka arkadaşım Nisan ayının masmavi gökyüzünü aniden kaplayan yağmur bulutlarının boşalmasıyla pansiyonun terasında geçirdikleri güzel saatleri anlattı.

Tirilye’de benim gördüğüm dört pansiyon var. Biri butik otel, diğeri yıldızlı otel; bence geçiniz… Kalan ikiden biri Sibel hanım’ın Tirilye pansiyonu. İnternette çok övgü aldığını söyleyeyim; biz yer olmadığı için Çamlık Pansiyon’da kaldık. İyi ki de öyle yaptık. (yertanrı bazen iyi çalışıyor). 5 odalı pansiyon, Tirilye’nin yerlisi (ve Selanik göçmeni) Ali Sarı tarafından işletiliyor. Duvarlardaki fotolar, üst katın manzarası bir an, amanın Yunanistan’a mı geldim dedirtebilir.

Köyün girişinden başlayan eski Rum evleri, eski dükkânlar, Dostlar Sofrası lokantası, odun ateşinde pişen ekmekler, zeytinyağları, zeytinler, köy peynirleri, bunları satan sarma tütünlü teyze zamanda geriye götürüyor insanı… Siz hangi sabunu alsam diye bakarken soba başında demlenen amcalar zeytin kolonyası ikram ediyorlar… Burası küçük insanların zengin cenneti…

Kahvaltı öyle tatil beldelerindeki minik paketler halinde gelmiyor elbette… Güzel bir şişe zeytinyağının masada kral olduğu kahvaltı, yağlı ballı zeytinli kekikli ve sahanda köy yumurtalı devam ediyor.

Akşam yemeği için mutlaka Mahur restoran diyoruz. Tirilyeli Selanik göçmeni bir ailenin işlettiği restoranın karides güveci gurmeler tarafından en iyi altıncı seçilmiş… Ağzınıza toprak tadı gelene kadar sıyırırken tabağı bu cümle aklınıza bir kez daha geliyor. Çeşit çeşit otlar (kayakoru gibi) ve leziz mezelerle taçlanan yemek, yağ gibi akan bir 50’likle kreşendoya ulaştığında vereceğiniz hesap iki kişi 150 TL. Mükemmel : )

Sabah kahvaltısı ardından sahilde yapılan yürüyüşün en keyifli noktalarından biri iskele. Üzerindeki martılar her attığınız adımla sıralar halinde kaçışırken denizin ortasına yürüyüp direğe yaslanıyorsunuz. O an ne kent, ne otomobil, ne eviniz. O an tatlı bir tebessüm sadece.

 

Meraklısına not: Siz ey sakatatçılar, dönerken Mudanya ana caddedeki (evet ismine bakmadık) Rumeli Çorbacısı’nda kelle paça içmeden, ortaya söğüş yaptırmadan buradan ayrılmayınız.

 

Yazıyı okurken dinlenecek şarkılar:

Candan Erçetin: Bu şehir insana tuzak kuruyor

Tanju Okan: Öyle sarhoş olsam ki

Zülfü Livaneli: Gözlerin

 

 

Fotoğraflar: Umut Alaz

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Eda

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format