Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 3 Tarihi Mekan


0

Türkiye, geçmişi ile çok fazla bağ kuran ve geçmiş yapılarını bugün de ayakta tutarak tarihi mekanları ile dikkat çeken bir ülkedir. Özellikle İstanbul’da yer alan tarihi mekanlar ve camiler gerek yurt dışından gelen turistlerin gerekse de yurt içinden gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Türkiye’de en çok ziyaret edilen 3 tarihi mekan ise genellikle eski uygarlıkların yaşam kurdukları yerlerden oluşur.

Efes Antik Kenti

Amazon adı verilen kadın savaşçılar tarafından kurulmuş olan Efes Antik Kenti, ismini ana tanrıça anlamına da gelen Arzawa’dan alır. İzmir’de bulunan bu antik kent, yıl içerisinde hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan kent, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarından bir tanesidir.

Ayasofya

Birçok dizi ve filme konu olan ve özellikle de yabancıların dikkatini çeken Ayasofya, dünya mimarlık tarihinde günümüze kadar gelmiş en eski yapılardan bir tanesi olarak bilinir. 532 ve 537 yılları arasında inşa edilmiş olan Ayasofya, şuan İstanbul şehrinde müze olarak kullanılmakta ve ülke içerisindeki en çok ziyaret edilen tarihi mekanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul içerisinde yer alan en büyük kapalı sarnıç olma özelliğini bünyesinde barındıran Yerebatan Sarnıcı, turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi mekanlardan bir tanesidir. 532 yılında yaptırılan ve bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başaran bu sarnıç, 140 metre uzunluğunda ve 70 m genişliğinde dikdörtgen bir biçimde tasarlanmıştır. Birçok uygarlığa zamanında ev sahipliği yapan sarnıç, devasa büyüklüğü ile dikkat çeker. İstanbul’un sembollerinden bir tanesi olarak yıl içerisinde binlerce kişiyi ağırlar ve müze olarak kullanılır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format