Türkiye’de Gezilecek En İyi 5 Yer


0

Türkiye kültür ve tabiat harikası bir ülkedir. Turistik anlamda gezi yapmanın tadına varılırken, müze ve anıtlar gibi kültür mirasları da ziyaretçilerine özel hazlar aldırır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi-Ankara

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ulucanlar Cezaevi 2 yıl önce müze haline getirilmiştir. Müzeye giriş 4 lira olarak ücretlendirilmiştir. Büyük bahçeli oldukça esrarlı bir yapıdır. Her yaştan ziyaretçiye açık olan müzede, ince uzun bir koridordan geçildikten sonra cezaevinin bahçesi görülür. Yıllarca mahkumlar tarafından kullanılmış olan hücreler, koğuşlar, yemek yedikleri alanlar, volta attıkları hol oldukça gerçekçi bir şekilde dizayn edilmiştir. Adnan Menderes, Bülent Ecevit ve Deniz Gezmiş gibi siyasi suçluların kullandıkları eşyalar müzede kullanıldıkları yıllara göre sergilenmiştir. Cezaevinde birçok detay bulunmasına rağmen, cezaevinin çıkışına yaklaşıldığında darağacı sergilenmiştir.

Anıtkabir-Ankara

Ankara’da en güzel yapılardan ve gezilmesi gereken yerlerden olan Anıtkabir, geçmişin izlerini taşır. Ankara’nın Anıttepe semtinde bulunur. Mutlaka gezilmesi gereken, mimari tasarımıyla en özel görselleri üzerinde barındıran bir yapıdır. Aslanlı yola varıncaya kadar çam ve ağaç kokuları insanın içine işlemektedir. Aslanlı yol bitip, Anıtkabir’in özel avlusuna gelindiğinde Atatürk’ün sözleri duvarlara yazılmıştır. Müze alanında, kurtuluş savaşında yaşanan olaylar, seslendirme ve kokularla açıklanacak şekilde balmumu ve kabartma motiflerle detaylandırılmıştır. En özel giysilerini giymiş halde Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykeli müze çıkışında misafirlerini beklemektedir.

Hacı Bektaş-ı Veli-Nevşehir

Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, doğal bir yapıdır. Türbe girişinin ücreti 3 liradır. Türbeye ilk girişte türbe kapısının iki yanında bulunan aslanlı çeşmeler dikkat çeker. Bu suların esrarlı olduğu söylenir ve ziyaretçiler mutlaka bu sudan içer. Türbenin içinde eski insanların yaşam tarzına dair tüm detaylar sergilenmiş ve bu detaylar ışıklı, sesli bir şekilde efektlenmiştir.

Deliklitaş-Nevşehir

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yer alır. Ufak bir tepe üzerinde bulunan Deliklitaş, üzerinde ufak bir delik bulunan küçük bir kaya parçasından ibarettir. Rivayete göre Hz.Ali’nin bu delikten atıyla birlikte geçtiği söylenmiştir. Özellikle Ağustos ayında ziyaretçi akınına uğrayan bu yer, insan eli değmemiş ve halen o yıllardaki haliyle sergilenmiştir.

Eğirdir Gölü-Isparta

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan doğal bir göldür. Mavi ve yeşili ayrı ayrı bölmelerde barındırır. Oldukça güzel olan bu göl insan eli değmemiş olan doğal bir güzelliktir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format