Ukrayna Gezi


0

Ukrayna, Türklere vize uygulamayan en popüler ülkelerden bir tanesi olarak tanınıyor. Aynı zamanda Ukrayna gezi planı için herhangi bir şekilde pasaporta sahip olma zorunluluğu dahi bulunmuyor. Sadece yeni nesil çipli kimlikler ile bu ülkeye girmek mümkün. Ukrayna’nın gezilecek çok sayıda şehri bulunuyor ve her bir şehrinde gerek doğa gerekse tarihi yapılar ve kültür bakımından görülecek çok sayıda şey bulunuyor. Peki bu güzel ülkede neler yapabilirsiniz ve bir gezgin olarak ben sizlere ne tavsiye ederim? İşte bu yazıda bunların tamamını ifade etmeye çalıştım. Aynı zamanda neden Ukrayna’nın tatil için tercih edilebilecek bir ülke olduğuna da değindim.

1- Uygun Fiyata Uçak Bileti Bulabilirsiniz

Bu ülkeyi ziyaret etmek için uçak biletlerine milyarlar dökmeniz gerekmiyor. Öyle ki zaman zaman gidiş dönüş pek çok uçak bileti fiyatını 250 TL’ye bulmanız mümkün. Bu fiyatları önceden satın alınmış olan biletler için Ukrayna’nın bayrak taşıyıcı hava yolu firması sağlıyor. Ancak diğer hava yolu firmalarından satın alınacak biletlerde de genel olarak diğer ülkelerde olduğu kadar uçuk fiyatlı biletler yer almıyor. Bu uygun fiyatlı biletleri özellikle Kiev, Odessa ve Lviv’e bulmak son derece kolay. Üstelik neredeyse tüm hava yolu firmaları bu ülkeye uçuş düzenliyor. Seferler ağırlıklı olarak İstanbul’dan ve Ankara’dan icra edilse dahi diğer bazı şehirlerden de direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunuyor.

2- Şehrin İçerisinde Bulunan Sükunetin Tadına Bakın

Bu madde özellikle Kiev için geçerli. Bir nehrin kıyısına kurulu ve aynı zamanda ormanın içerisinde yer alan bir şehir düşünün; işte bu şehrin adı Kiev. Gördüğüm en huzurlu kentlerden olmasının yanı sıra tam bir metropol olduğunu da her fırsatta gösteriyor. Elbette Kiev’de çok etkilendiğim gezilecek yerlere de değinmek istiyorum. Mağaralar Manastırı, Marinski Parkı, Kreşatik Caddesi ve Özgürlük Meydanı bunların başında yer alıyor. Şehrin içerisinde yer alan ormanda yürürkenki huzur ise bende olduğu gibi sizde de büyüleyici bir etki yaratacak.

3- Değişken İklime Dikkat Edin

Ukrayna her ne kadar soğuk bir ülke olarak tanınsa dahi yaz aylarında Avrupa’nın en sıcak yerlerinden bir tanesi haline gelebiliyor. Öyle ki bazı şehirlerinde denize girmek dahi mümkün olabiliyor. Odessa da bu şehirlerden sadece bir tanesi. Ancak değişken bir iklimi bulunduğunu da unutmayın, yoksa benim gibi yağmurda mahsur kalırsınız. Bu gibi tatsız olaylara hiç gerek yok, bu nedenle muhakkak yanınızda bir şemsiye bulundurun. Aynı zamanda hangi ayda giderseniz gidin sizi soğuktan koruyacak bir şeyler almayı da ihmal etmeyin.

4- Gastronomiyi İhmal Etmeyin

Ukrayna, yeme içme bakımından da tatmin edici bir şehir. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev kentinde Kievski tavuğunu ve her köşe başında bulunan kahvelerini, Lviv’in eşi benzeri olmayan çikolatalarını muhakkak deneyin.

5- Lviv’in Mimarisinde Büyülenin

Aslında opera binası ile ün kazanmış da olsa Lviv’i sadece bu yapıyla hatırlamak çok yanlış. Ne de olsa bu kent her sokağında bambaşka bir mimari mucize barındırıyor. Sırf bu nedenle sokağın her iki tarafını görebilmek adına aynı yerden iki defa geçtiğim dahi oldu. Üstelik Lviv’e geldikten sonra çok küçük bir şehir olduğunu görecek ve şehir merkezine geldikten sonra hemen her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Bu şehirde toplu taşıma da çok ucuz. Sadece 1 TL’ye Rynok Meydanı olarak bilinen turistik bölgeye gelmek mümkün.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format