Yunanistan’ın Sakin Adası ; Paros Adası


0

Kim ne der bilemem ama  Santorini’yi ve Mikanos’u gördükten sonra bile yaşanacak ada sabaha kadar Paros’tur.

Yunanistan gezisine Atina üzerinden başlayıp sırasıyla bu adaları gezdik. Hepsinden ayrı yazılarda bahsedeceğim.

Yunanistan adalar gezisine vurulduğum ada Paros’tan başlamak isterim müsaade var ise.Biz Mikanos üzerinden feribot ile Paros’a geçtik. Yaklaşık 3 saat süren keyifli bir yolculuk oluyor. En uygun fiyatı da bluestarferries ten bulabilirsiniz.

http://www.bluestarferries.com

Mikanos ve Santorini Paros’a göre çok daha pahalı adalar olduğundan iyi otelde kalma hakkımızı Paros’ta kullandık. Minois Village Hotel & Spa de 2 gece konaladık.

Homepage

 

Bu adaya gelmek isteyenlere çalışanlarının samimi yaklaşımları, otelin sakin ve istediğimiz kibar şıklıkta olması açısından  özellikle bu oteli tavsiye edebilirim.

 

Bu otel şehir merkezinde değil lakin Paros’un tadını çıkarmanız mutlaka araba kiralamanız gerekiyor. Örneğin Mikanosta da toplu ulaşım etkin kullanıldığı için kiralamamıştık.

Ama Paros adasında fiyatları 45 Euro’dan başlayan araba kiralamanızı şiddetle öneririm. Çünkü yol boyunca gezerken bol bol güzel koylar ve denize girilecek boş kumsallar göreceksiniz.

 

Adanın çevresi hemen hemen 90 km . Benzin fiyatları da bizimkilere yakın. 20-30 euro luk benzin doldurup rahatça gezebiliyorsunuz. Minois Village Hotel şehir merkezi Parikia ile benim bayıldığım bir bölge olan Aliki nin tam arasındaydı. Gerçek anlamda sakin, mutlu ve farklı deniz ürünleri arıyorsanız Aliki’ye mutlaka gitmelisiniz. Otelden Aliki 25 dk  Otelden Paros Parikia merkez ise 15 dk idi.

Parikia Naousa arası ise 25 dk

 

Paros adası’nın Naoussa denen bir merkezi vardır bu da otelden 20 dk dır. Allışverişi buradan yapabilirsiniz. Özellikle Migros vari yerlere girip uygun fiyatlı lezzetli beyaz şaraplarından almanızı öneririm.

 

Biz ilk gün Otelden Naoussa yoluna giderken Paros  Krios Beach Camping yerinden denize girdik ve büyülendik . Buralarda mercan rengi denizin tadını çıkarıp salaş yerlerde buz gibi biranın tadına bakıp, güzelim Girit salatalarından tadabilirsiniz. Bizim salatalardan Girit salatasının farkı çoban salatanın üzerinde beyaz peynir ve kapari oluşudur. Zeytinyağın da cabası.http://www.krios-camping.gr/

 

Sonrasında Paros haritası elimizde bu koy senin şu koy benim diyerekten önceden kafaya taktığımız Paros Monastiri Beach e gitme yoluna çıktık. Monastiri denilen şey esasında deniz ortasında ki bir manastır ve bu koyun sonunda ki Monastiri beach e ulaştık yaklaşık 30 dk sonra ; fakat asla atlanmaması gereken yer Monastiri  beach yoluna girdiğinizde kumsalın başladığı yerde arabayı sağ tarafa çekip havlunuzu o muhteşem koya seriniz derim. Paros’un denizine gelince  burada ki denize ben hiçbir yerde girmedim bu kadar net. Burada  turist bulamazsınız . Hep yerlilerin geldiği sakin mi sakin bir koydur. Zaten Paros adasının genelinde turist azdır . Özellikle Fransızlar ağırlıktadır. Monastiri beach yolundaki koylarda tesis vs sakın aramayın eski usul havlunuzu serip mis gibi bedeniniz de hissettiğiniz  kumların tadını çıkarabilirsiniz. Bu koylarda denize  girdikten sonra Monastiri beach e gidip soğuk bir şeyler içebilirsiniz.

Naouso bölgesi en canlı sokakların ve dükkanların en hareketli olduğu bir bölgedir.

 

Paros’un Naouso bölgesindeki  çarşısına sıcaktan ötürü akşam üzerine gitmenizi tavsiye ederim .  Akşam yemeğini dilediğiniz yerde diğer adalara nazaran uygun fiyatta yiyebilir deniz kenarındaki barlarda lezzetli içkilerinizi içebilirsiniz.

 

Ertesi günü uzun süredir  hayalini kurduğum Aliki’ye gittik burası benim tüm Yunan adaları gezimde gördüğüm en güzel bölge idi.

 

O hep hayalini kurduğunuz palamut büyüklüğündeki kalamarların ahtapotları yiyebileceğiniz herkesin sessizce konuşup dalga seslerinin dinlendiği geve ay ışığında kumsalda tek başınıza yürüyebileceğiniz muhteşem bir balıkçı kasabası Aliki. Otelimizden Aliki 25 dk sürdü. Aliki dönüşü Naouso bölgesi ise takribi 40 dk sürüyor.

Yemek sonrası geleneksel rembetiko çalan bir yerler görüp rakı içmek isterseniz de Paros Parikia yı öneririm. Burada her türlü müzik zevkine uygun yerler var . İsterseniz jazz br isterseniz rembetiko isterseniz rock bar.

 

Anlaşılacağı üzere Paros adası beni büyüledi . Bakir kalışı, çok turist almayışı, denizi kumsalı sakinliği, balıkların lezzeti ve büyüklüğü her türlü eğlencenin oluşu Naouso’nın sokakları ve tabi ki Aliki.

 

Paros adası bize hiç yetmediği için antiparosa geçemedik maalesef. Siz zaman yaratabilirseniz mutlaka gezip görünüz derim. Unutmadan ;Kelebeklerin olduğu bi bölge var unutmadan orayı da ziyaret edebilirsiniz

 

Buradan sonnra ki durak Santorini olacak görüşmek üzere…

paros adası gezisi (1) paros adası gezisi (2)paros adası gezisi (3) paros adası gezisi (4)

paros adası gezisi (3) paros adası gezisi (4) PAROS ADASI HARİTA paros adasu yunanistan (1) paros adasu yunanistan (2) paros adasu yunanistan (3) paros adasu yunanistan (4) paros adasu yunanistan (5) paros adasu yunanistan (6) paros adasu yunanistan (7) paros adasu yunanistan (8) paros adasu yunanistan (9) paros adasu yunanistan (10) paros adasu yunanistan (11) paros adasu yunanistan (12) paros adasu yunanistan (13) paros adasu yunanistan (14) paros adasu yunanistan (15) paros aliki harita Untitled-1

 

 

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri
Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format