Dans ve Hayat


0

Ay, no hay que llorar, que la vida es un carnaval !!

Celia Cruz der ki; ‘Ne gerek var ağlamaya, hayat bir karnaval ! ‘. Kulağa ütopik mi geliyor !? Hiç de değil aslında.. Evet, söylemesi kolay ama hayat çok zor kardeşim; o iş öyle olmuyor dediğinizi tahmin edebiliyorum. Modern zaman insanının yalnızlığı, büyük şehir yaşantısının getirdiği maddi-manevi zorluklar, içinde yaşadığımız/yaşamaya çalıştığımız ülkenin durumu gibi birçok etken var ruh halimizi olumsuz yönde etkileyen.

Tamam siz de haklısınız ama bir kaçış yolu önerebilirim size ! Dans !!

Evet dans edin ! Ben 6 yıl önce dans etmeye başladım hatta şunu da belirteyim, günümüz düzeninde çoğu ebeveynin ve bireyin kesinlikle odak noktamın değişmemesinin gerektiğini düşündüğü bir dönemde başladım. Lise son yani üniversite sınavına hazırlık senesinde. Kafayı yemiş olmalıyım değil mi ? Değil ..

Dans etmek kesinlikle başarı, özgüven, sosyo-kültürel zenginlik gibi insan hayatını ciddi anlamda yönlendiren kaliteleri beraberinde getiriyor. Buna emin olabilirsiniz. Dansla birlikte çok güzel dostluklar edindim, hedeflediğim üniversiteyi kazandım, kendimi geliştirdim, ufkumu genişlettim ve ayrıca yeni bir dil öğrendim. Yeni bir dil konusuna özellikle değinmek istiyorum. Burası can alıcı bir nokta bana sorarsanız. Dil diyorum çünkü özellikle partnerli danslarda ciddi bir iletişim söz konusu. Bir ‘leader’ ve bir ‘follower’ var. Leader bir şeyler söylüyor ve ve follower ona cevap veriyor. Dans etmek müziği hissedip, vücudunla ne hissettiğini ifade edebilmektir zaten. Güzel bir söz geldi aklıma !! ‘Dansta müzik erkeğin kulağından girer, kadının ayak ucundan çıkar.’ (Erkek/kadın yerine leader/follower diyebiliriz, belki daha doğru olur.) Konuyu çok dağıtıyorum kusura bakmayın. Dansın  da bir dil olduğu konusunu kendi hayatımdan bir örnekle açıklamak isterim. Ben Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği okuyorum ve açık deniz stajlarımız oluyor. Yani Avrupa’dan Asya’ya, Pasifik’ten Atlantik’e denize kıyısı olan birçok ülkeye gittim. Gittiğim her ülkenin dilini bilmiyordum tabii ki ama hiç şüphesiz dans sayesinde insanlarla tanıştım, onlarla bir şeyler paylaştım, dansımla onlara bir şeyler anlattım .. Bu gerçekten değerli bir şey, inanın bana.

Neyse asıl konuma geleyim istiyorum. Günümüzde insanoğlunun yapamadığı şey siz de katılırsınız ki ‘an’da kalabilmek. Gelecek kaygısı, geçmişin üzüntüleri derken sürekli düşünce kirliliği halindeyiz. Belli bir farkındalık eşiğinde olan insanlar zaten bu konunun üzerine odaklanıp mümkün olduğunca dengeli, huzurlu, an’ı yaşayabilen bir birey olma yolunda çabalıyorlar. Türlü yolu var tabii. Meditasyonlar, sağlıklı yaşam rutinleri, çeşitli hobiler vs. Kişiden kişiye göre de değişiklik gösteriyordur muhakkak. Ama emin olun dans çoğunuzda işe yarayacak. Buna adım gibi eminim. Dans ederken kesinlikle meditatif bir konuma geçiyorsunuz. Sadece o an’ı yaşıyorsunuz. Borçlar, ertesi gün iş yerinde yapılacaklar, dün seni yıpratan şeyler, hepsi dans kalkanının dışında kalıyor.

İyi hoş da nerede nasıl dans edeceğiz kısmına geldik. Dans dediğimiz şey çok genel bir kavram tabi. Çok evrensel, çok canlı; sürekli gelişen, yenilenen bir şey. Size hangi dans türü daha çekici, daha cazip gelir bilmiyorum ama ben ‘Sosyal Latin’ danslarıyla ilgileniyorum. Sosyal Latin 5 farklı dans türünü kapsıyor.

.Sosyal Salsa   .Sosyal Bachata   .Cha Cha Cha   .Merengue    . La Rueda de Casino

Ülkemizde de bu kültür epey gelişmiş durumda. Çoğu şehirde çeşitli dans okulları ve dans organizasyonları var. Dünya çapında düzenlenen en geniş kapsamlı dans festivallerinden biri her yıl İstanbul’da düzenleniyor.

Haydi, hayatına dokun ! İlk adımı at J Kalk gönlünce dans et ! Sosyal Latinle ilgilenmeye karar verirsen de ulaş bana, nasıl yaparız ne ederiz konuşalım, elimden geldiğince yardımcı olayım, dans gecelerine gidelim, birlikte dans edelim. Çünkü ‘La vida es un carnaval !!

La Vida Es Un Carnaval


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
djaneuse

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format