KUŞLAR GİBİ HÜR…


0

İnsanoğlunun kuş gibi uçma hevesi, insanlık tarihi kadar eski. Tarih boyunca gökyüzünde kuşların uçuşlarını haset ve merakla inceleyen nice bilim adamı bu uğurda çalışmalar yapmış ancak bunların çoğu sonuçsuz kalmış ve kuşlar izleniledurulmuştur.

Ancak biz türklerin “uçmak” deyince aklına gelen ilk isim gururla ve daima Hazerfan Ahmet Çelebi olur. Kendisinden önce ünlü bir Türk bilgini olan İsmail Cevheri de kollarına kanat takarak uçmak istemiş ancak bu deneme ölümle sonuçlanmıştı.

Padişah 4. Murat zamanında yetişen ve dünyada ilk olarak uçmayı başaran Türk bilgininin esas adı Ahmet Çelebi’dir Hazerfen ona halk tarafından takılmış bir lakaptır ve farsça çok bilgili anlamına gelir.

1632 yılının lodoslu bir öğleden sonrasında bu kıtalararası tarihi gösteriyi Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa Köşkü’nde izlerken 4. Murat’ın aklından neler geçmiştir veya ne kadar heyecanlanmıştır bilinmez ama bu esnada Hazerfan Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nden süzülerek 3358 metrelik mesafeyi katetmiş ve halkın şaşkın bakışları arasında Üsküdar Doğancılar Meydanı’na inmiştir. Bu başarısından dolayı Dördüncü Murat Han kendisine önce bir kese altın vermiş ancak halkın hayranlığının büyümesinden endişelenerek bu değerli bilim adamını  Cezayir’e   sürmüş ve  Hezarfen  Ahmet  Çelebi   yaşamının  geri  kalan   bölümünü  burada  geçirmiştir.

Ama Türk Havacılık tarihinin hazin başarıları burada bitmez, en az onun kadar övgüyü hakeden bir diğer bilim adamımız Hazerfan’dan yaklaşık 3 yüzyıl sonra doğan hayatının 30.000 saatini göklerde geçirmiş olan Vecihi Hürkuş’tur.

vecihi hürkuş1

Kurtuluş Savaşı sonrasında savaşta çekilen yoklukların giderilmesi için türk havacılığının millileşmesi fikri ortaya çıkmıştır. Vecihi Bey Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan tayyarecisidir ve bir çok marka ve model uçakta tecrübe uçuşları gerçekleştirmiştir..

Vecihi bey Haziran 1923 de henüz Cumhuriyet ilan edilmeden altıncı projesi olan Vecihi K-6 uçağının teknik çizimlerini tamamlamıştır.Kendisi daha sonra, cumhuriyet döneminde Türkiye millet meclisinden 3 adet takdirname alan tek kişi olacaktır.

14 ay içerisinde tamamlanan bu uçağın motoru savaşta ele geçirilen bir yunan uçağının motorudur. Onarılıp bakımı yapılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmiştir. 6 silindirli, su soğutmalı, 200 bg motoru olan, 1270 kg tam yük kalkış ağırlığıolan bir uçaktı. O sırada Türkiye’nin Fransa’dan ithal ettiği Avions Caudron uçağının motoru 80 bg, hızı180 km, tam yük kalkış ağırlığı 890 kg idi.

25 Ocak 1925 de uçağın15 dakikalık ilk deneme uçuşu başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak ödül yerine onu bir ceza beklemektedir. Vecihi Hürkuş o sırada bu uçuşa izin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır.

Vecihi bey bundan sonra da pes etmemiş, havacılık tutkusuyla 1930da Kadıköy’de bir keresteci dükkânını kiralamış ve  3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını inşa ederek ilk uçuşunu büyük bir kalabalık önünde Kadıköy Fikirtepe’de gerçekleştirmiştir. Ancak bu uçuştan sonra  uçabilirlik sertifikası için başvurduğunda “Tayyarenin teknik vasıflarını tespit edecek kimse bulunmadığından gereken vesika verilmemiştir” cevabını almıştır.

Vecihi Bey’in havacılık tarihimize yaptığı diğer bir katkı da 1930‘lu yıllarda ilk Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açmasıdır burada  ilk Türk kadın pilotumuz Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot un yetişmesini sağlamıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
ASKUTAY

Turist Rehberi, Hedonist, Gurme

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format