Origami Kağıt Katlama Sanatı


0

Ori ve gami kelimelerinden oluşan ve Japonca’ da kaplama ve kağıt anlamlarına gelen bu bileşik kelime bir kağıt parçasının çeşitli katlama yöntemleri kullanılarak yapıştırılmadan, kesilmeden bir objeye dönüştürülmesi işlemidir.

Origami Tarihi

Japon ya da Çin kültürlerinde yer aldığına eski kayıtlarda rastlanılan çok eski bir sanat dalı olan ve kağıt katlamaları ile elde edilen şekillerden oluşan origami kağıt katlama sanatı Sadako kitabına da konu olmuştur. Öncelikle kağıdın Çinlilerce bulunması ve sonrası süreçte kağıdın sanata dönüşmesine Çin kayıtlarında rastlanmakla birlikte yapılan araştırmalarda Japonya ve Avrupa da da origami sanatının eski tarihlerde yapıldığı kayıtlarına rastlanmıştır. Origami sanatını en iyi sahiplenen, geliştiren ve origami sanatının faydalarına inanan Japonya’dır. Geçmişten geleceğe köprünün devamlılığı ve çağdaş yenilikleri sahiplenen Japonya bu konu da Origami Akademisi oluşturmuştur.

Origami Figürleri

Origami figürleri eşsiz ve çok çeşitli doğadan etkilenerek elde edilir. Bu figürler çiçek, turna kuşu, kedi, köpek, kuş, ağaç, gemi, uçak gökyüzündeki yıldız, ay ve diğer hayale sığabilecek figürler olmaktadır. Origami sanatsal bir etkinlik olması sebebiyle yaşlılar, gençler ve çocuklar için birer hobi olabilecek özelliktedir. Eğlenceli olan bu sanat keyifli zaman geçirmek ya da dinlenirken eğlenmek için ideal bir oyun gibidir.

Origami İçin Ne Gereklidir?

Origami malzemesi sadece kağıt ve düşünce gücüdür. Origamiye özel kağıtlar renkli ya da sade olabilir. İdeal bir origami ölçüsü A4 ebadında ki kağıtlardan kolaylıkla yapılabilir. Hobi olarak geliştirmek için origamiye basit katlamalarla başlamak gerekir. Daha sonra karmaşık ve üç boyutlu kağıt katlamalarına geçilebilir. Özellikle tek kağıt sayfasından yapılan origami kare ya da diktörgen kağıtlar ile yapılır. Origami gerçekçi, özgün, minimal, kompozit, modüler, pratik özellik içerir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format