Şarlo Bebek 100. Yılında İstanbul’da


0

Derler ya ”hayaller devam ettiği sürece gerçek yoktur”.

Sunay Akın‘ın gazetelerde çıkan Röportajını olduğu gibi yayınlama ihtiyacı duyuyorum.

Türkiye de heyecanını yitirmeyen, hayal gücü olan, düşlere dalabilen ve yaratıcı  20 tane daha Sunay Akın gibi adam olsa bu memlekette şu anda hayasızca yapılan kavgalar değil, kültürel tartışmaların olduğu, daha fazla yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı ; çocuklarımızın daha mutlu ve bilgili büyüdüğü, herkesin çok daha fazla yüzünün güldüğü bir memleket olurdu.

Şu cümlenin üzerine daha başka ne diyebilirsiniz ki ?

”Türkiye’de futbola verilen değerin, maddi katkının yüzde 1’i kültür sanata verilseydi, Şarlo’nun filminde anlatmaya çalıştığı daha barışçıl ve sevgi dolu bir dünyada yaşıyor olurduk’’ dedi.

Oyuncak müzesini yıllar önce ağzı açık gezen biri olarak çok net söylüyorum; oraya gitmediyseniz  mutlaka gidiniz.

Yanınızdakinin gözlerine bakın.

Oyuncaklara bakarken ki gözlerine…

http://www.istanbuloyuncakmuzesi.com/

oyuncak müzesi (1) oyuncak müzesi (2) oyuncak müzesi (3) oyuncak müzesi (4) oyuncak müzesi (5)

 

 

Bu yıl doğuşunun 100. yılı kutlanan, Charlie Chaplin’in 1914’de oynadığı “Venedik’te çocuk otomobil yarışları” filminde ilk kez seyircilerin karşısına çıkan Şarlo karakteri, kısa sürede ünlenirken, yıllar geçtikçe sinema tarihinin ölümsüzleri listesinde ilk sıraya yerleşti. ABD’de Schoenhut fabrikasında üretilen Şarlo bebeği, sanatçı için özel olarak tasarlandı ve kendisine armağan edildi. Charlie Chaplin çok sevdiği Şarlo oyuncağını, 1920’li yıllarda bir hayır işi için satışa çıkarırken, Şarlo bebeği, geliri anaokulu yapımında kullanılmak amacıyla düzenlenen açık artırmada, o dönemde önemli bir değer olan 500 dolara, Charlie Chaplin’in arkadaşı William Morris tarafından satın alındı..

-Kütüphane için gelir kaynağı oldu-

Emma ve William Morris’in ölümlerinden sonra varisleri, okuma sevgisi aşılaması için Şarlo bebeğin Saranac Lake kütüphanesinde sergilenmesine izin verirken, Charlie Chaplin’in oyuncağını görmek için gelen ziyaretçilerin aldığı ödünç kitaplar kütüphane için bir gelir kaynağı oluşturdu.

Anaokulu yapımından sonra kitap okuma alışkanlığına hizmet eden Şarlo bebek, 1970’li yıllarda bir hayır kurumuna verildi. Oyuncak için, 2013 yılı Aralık ayında Teksas’ta bir açık artırma düzenlendi.

Charlie Chaplin bebek

-‘’Sahne ışıklarını İstanbul’a çekmiş olduk’’-

Şair, yazar, oyuncu ve müzeci Sunay Akın, New York’ta yaşayan yakın arkadaşı Ekmel Anda’dan, açık artırmayı takip etmesini ve bedeli ne olursa olsun, Şarlo bebeği kendi adına almasını istedi. Böylelikle Şarlo’nun oyuncağı, doğumunun 100. yılında İstanbul’un Göztepe semtinde bulunan Oyuncak Müzesi’ne gelmiş oldu.

unay Akın, Şarlo bebeğin İstanbul’a kazandırılmasıyla ilgili şu görüşleri paylaştı:

”Demokrasinin tarihinde müzelerin önemini yıllardır anlatmakla kalmıyor, ülkeme de bu konuda somut örnekler kazandırmaya çalışıyorum. Müzeler bir toplumun belleğidir. Müzelerin değerini kavrayamayan bir ülke Alzheimer olmuş insana benzer ve geldiği yeri bilemediği gibi gideceği yönü de göremez. Şarlo’nun doğuşunun 100. yılında, Charlie Chaplin’in bu özel oyuncağını müzemize kazandırarak, sanat dünyasının sahne ışıklarını bir kez daha İstanbul’un üstüne çekmiş olduk. Şarlo filmlerinde hep barıştan, haksızlığa uğrayandan, emekten, sevgiden ve kardeşlikten yana olmuştur. Ne mutlu ki artık Şarlo da bizimle. İstanbul Oyuncak Müzesi olarak bilgi toplumu olmak ve ülkemize kazandırmaya çalıştığımız değerler konusunda artık daha da güçlüyüz!”

Sunay Akın-charlie chaplin

-Chaplin için tek bir adet yapılan Şarlo bebek İstanbul’da-

Sunay Akın, ilk açıldığında dünyadaki örnekleri arasında orta sıralarda bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi‘nin, müzeye emek verenler ve destekleyenler sayesinde dünyada oyuncak müzeleri arasında akla gelen ilk 3-4 müzeden biri haline geldiğini vurguladı.

Dünyada bu oyuncağın hiçbir örneğinin bulunmadığını, Chaplin için özel olarak bir tane hazırlandığını anlatan Akın, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde bu oyuncağın yanı sıra 1920’li yıllarda üretilen Şarlo oyuncaklarının da sergilendiğini söyledi.

Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Anadolu Hayat Emeklilik, Faber Castell, Tadım Gıda, Anel, Jotun, Isuzu gibi müzeye katkı sunan ve destekleyen kurumlara teşekkür eden Sunay Akın, eline bir futbol topu alarak, ”Türkiye’de futbola verilen değerin, maddi katkının yüzde 1’i kültür sanata verilseydi, Şarlo’nun filminde anlatmaya çalıştığı daha barışçıl ve sevgi dolu bir dünyada yaşıyor olurduk’’ dedi.

Sunay Akın1


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format