KOKTEYL TARİFLERİ

Kokteyl Tarifleri

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan kokteyl içecekler meyvelerle hazırlanmaktadır. Birçok farklı meyve kokteyli bulunmakta ve bu malzemelerin likörlü ya da likörsüz hazırlanması ile elde edilmektedirler. İsteğe göre hazırlanan kokteyllerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Çeşitli meyveler ve likör aromalarıyla kokteyller yaz aylarının ve partilerin vazgeçilmezi olmaktadır.

Kolay tarifleri ile evlerde de hazırlanan kokteyller göz dolduran sunumlarıyla da dikkat çekmeyi başarmaktadır. Kokteyl kelimesinin anlamı likörlü ya da likörsüz meyvelerin karışımıyla elde edilen içeceklerdir. Buzlu tercih edildikleri için yaz aylarında tüketilmektedirler. Elma suyu, şeftali suyu, portakal suyu, çikolata çeşitleri, karpuz, ananas ve çeşitli meyvelerle hazırlanabilmektedirler. Buz tercihe göre bırakılmaktadır. Ancak kış aylarında hazırlanacak kokteyllere buz konulmasa da olur. Bu tamamen kişinin tercihine bağlıdır.

Kokteyl tariflerinin vazgeçilmezleri meyveler olmaktadır. Meyveler likörler ya da aromalarla iyice mikserde karıştırıldıktan sonra servise hazır hale gelmektedirler. Böylece hem hafif hem de lezzetli içecekler hazırlanmaktadır.

Zombie Kokteyl Tarifi

Zombie kokteyli denmesinin nedeni yüksek alkol oranı içermesidir. Dolayısıyla insanlar üzerinde ağır bir etki bırakmaktadır. Genellikle en fazla 2 bardak servisi yapılmaktadır.

Malzemeleri:
* 30 ml. Beyaz rom, Jamaica romu, kayısılı rom brandy,
* Votka,
* Portakal suyu,
* Bir çay ya da yemek kaşığı esmer şeker,
* Ananas suyu,
* Bir dilim lime ve süs için nane yaprakları kullanılmalıdır.

Tüm bu malzemeleri bir kapta karıştırın. Ardından üzerlerine 15 ml DeMerara romu veya Bacardi 151 ekleyin. Ardından servis edin.

Bloody Mary Kokteyl Tarifi

Bu kokteylin temel bileşenleri domates suyu ve votka olmaktadır.

Malzemeleri:
* Domates suyu,
* Votka,
* Baharatlar,
* Limon suyu ve buz (isteğe göre).

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın ve kokteyl bardağına süzün. Karışım işleminde shaker kullanabilirsiniz. İsteğe göre acı biber ya da sosu, tuz ve farklı baharatlar deneyebilirsiniz. İsteğe göre de buz ya da limon suyu ekleyebilir ve servis edebilirsiniz.

Long Island Ice Tea Kokteyl Tarifi

Bu kokteyl 4 ya da 5 içki karıştırılarak hazırlanır. Yüksek derecede alkol içermektedir.

Malzemeleri:
* 30 ar ml votka, tekila,
* Rom, cin ve triple sec,
* 45 ml Sour Mix,
* Bir tatlı kaşığı kola,
* Buz ya da limon (isteğe göre)

Tüm malzemeler shaker yardımıyla iyice karıştırılmalıdır. Sour mix evde sıcak suyu ve şekeri eritip üzerine taze limon suyu ekleyerek elde edilebilir. Yarım su bardağı su ile yarım su bardağı şeker en çok bilinen şurup tarifidir. İyice karıştırılan içeceği kokteyl bardağına döküp servis edebilirsiniz.

Stars & Stripes Kokteyl Tarifi

Bu kokteyl ABD bayrağını sembolize etmektedir. Görüntü itibariyle gayet güzel ve içim açısından da hoş olmaktadır.

Malzemeleri:
* 10 ml grenadine,
* 10 ml Creme de yvette ya da blue curacao,
* 10 ml taze krema,
* Nar şurubu.

Tüm malzemeleri hazır hale getirin. Ardından bir kaba alarak iyice çalkalayın ve iyice karıştığından emin olduktan sonra servis bardağına koyun.

Pina Colada Kokteyl Tarifi

Bu tarifin anlamı İspanyolca yapay ya da sahte ananas anlamına gelmektedir. içeriğinde Hindistan cevizi kreması bulunması dikkat çeken özelliğidir.

Malzemeleri:
* 90 ml ananas suyu,
* 30’ar ml Rom,
* Hindistan Cevizi Kreması,
* Vişne, kiraz ya da ananas parçası ( isteğe göre).

Tüm malzemeleri bir kaba doldurun ve karıştırın. Dilerseniz vişne, kiraz ya da ananas parçasını bardağın üzerine koyarak servis edin.

Alexander Kokteyl Tarifi

Bu kokteyllin çeşitli rivayetleri vardır. Adını kimden aldığı net bilinmemektedir. Orijinal olarak cin ile yapılmaktadır.

Malzemeleri:
* 45 ml cin veya brandy,
* 25 ml çikolata likörü,
* 45 ml krema.

Tüm bu malzemeler karıştırılır. Ardından kokteyl bardağı ile servis edilir.

Cin Tonik Kokteyl Tarifi

Bu kokteylde bol buz bulunmaktadır. Buzla dolu kaba malzemeler eklenir ve çırpılır.

Malzemeler:
* 135 ml tonik,
* 45 ml cin,
* 2 adet buz.

Bu malzemeleri buzla karıştırın. İyice harmanladıktan sonra tadını yumuşatmak için içerisine su, şeker ekleyebilirsiniz.

Farklı Kokteyl Çeşitleri

Yukarıda sayılan kokteyller en çok bilinen kokteyllerdi. Ancak yüzlerce farklı kokteyl de bulunmaktadır. Margarita, Mint Julep, Screw Driver, Tekila Sunrise, Joey’s Drink, Rom Kola, Ice Pick, Daiquiri, White Russian, Basic Bacardi gibi kokteyller de bulunmaktadır. Bu kokteyllerin tarifleri ve açıklamaları thehedon.com sitesinde verilmektedir.

Kolay tarifler sayesinde evde de kolaylıkla hazırlanan kokteyller servis şekilleri ile de oldukça dikkat çekmektedir. Siteye giriş yapıldığında çeşitli kokteyl tarifleri ve resimleriyle ilgi çekmekte oldukça büyük başarı yakalanmaktadır. İçeceklerin ve kokteyllerin hazırlanışı açık bir dille anlatılmıştır. Dolayısıyla parti günlerinize özenle hazırlayacağınız tüm kokteyl çeşitlerini bulabilirsiniz. Çeşitli kokteyl tarifleri arasında;

Margarita kokteyli; içerisinde tekila ve limon suyu konmaktadır. Ayrıca portakal likörü de aroma vermektedir. İsteğe göre buz ve tuz kullanılabilir. Hazırlanışı da oldukça basittir. Likör, limon suyu ve tekilayı bir kaba alın. Ardından bir su bardağını buzla doldurun. Her bir kokteyl bardağına eşit şekilde paylaştırın. Dilerseniz limon kabuklarını süs için kullanabilirsiniz. Sunumu daha da görselleştirmek için portakal dilimleriyle çeşitli şekiller yapabilirsiniz.

Tekila Sunrise kokteyli ise diğer kokteyllerden biraz farklıdır. Sebebi ise içerisinde maden suyu bulundurmasıdır. Ayrıca içerisinde portakal suyunu ve nar şurubunu bulundurmaktadır. Sunrise denmesinin sebebi ise kırmızıdan sarıya doğru bir renk geçişinin yakalanmasıdır. İstenen görünümün yakalanması için yavaş ve ağır ağır karışım yapın. Bu karışımda portakal suyu ve grenadine yerine creme de cassis, maden suyu ya da limon suyu da kullanılabilir.

Screw driver kokteyli de aslında bilinen votka portakal tarifidir. Bunun içerisine 2 ölçü sıkma portakal suyu ve 1 ölçü votka karıştırılmalıdır. İsteyenlere göre de içerisine buz eklenebilmektedir.

Rom kola kokteyli, 300-350 ml kolaya 45-50 ml rom eklenir. Karıştırılarak içerisine 3 küp buz eklenir. Dileyenler 0 şeker yani light kola tercih edebilirler.

Ice pick kokteyli de oldukça basit bir kokteyldir. İçerisine buzlu çay ilave edilir. İsteğe göre limon, şeftali, mango ya da farklı çaylar eklenir. Her bir ice tea bardağına 45-50 ml kadar votka eklenerek hazırlanır. Dilerse kişi üzerine 1 limon dilimi koyup buz da ekleyebilir.
Kokteyllerin genel özellikleri isteğe göre hazırlanmalarıdır.

Kokteyller dünya üzerinde farklı isimlendirilebildiği gibi karışım şekilleri, sıraları ve meyveleri de farklı olabilmektedir. Buz, tuz ya da şeker ilaveleri tamamen kişiye göredir. Burada esas olan meyvelerin ya da içeceklerin iyice karıştırılmasıdır. Meyveler iyice karıştırılıp ezildikten sonra aroma tadı yoğunlaşacak ve likörle birleşince tadını daha da oturtacaktır. Ancak elbette ki dileyenler likör de katmayabilirler.

Likörler genellikle aromalı tercih edildikleri için yerlerine tatlandırıcı da eklenebilmektedir. Ayrıca şeker toz şeker olmak zorunda değildir. Onun yerine pudra şekeri de ilave edilebilmektedir. Tüm bu malzemeler kokteyl bardaklarında oldukça lezzetli durmaktadır. Ayrıca kokteyller acı, ekşi, tatlı ya da tuzlu olduklarından dolayı her kesime hitap edebilmektedir.

Sizler de özel günlerde ya da davetlerde bu kokteyllerle hem sunumu hem de lezzeti şekillendirebilirsiniz. Önemli olansa meyvelerin iyice karıştırılmış olmasıdır.

 • Bumbo: Korsanların İçkisi – Rom Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Karayipler ve korsanlar deyince akla gelen içki Rom Kokteylleri‘dir. Daha önce birçok rom içeren kokteyl...

  View Full Post
  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Karayipler ve korsanlar deyince akla gelen içki Rom Kokteylleri‘dir. Daha önce birçok rom içeren kokteyl paylaşmış olsak ta, en basit, en temel kokteyllere dönerek; Bumbo’yu anlatalım dedik. Kokteyllere genelde “Bayan İçkisi” sıfatı yakıştırılsa da, bu “Bayan İçkisi”nin ilk müdavimleri pek te feminen olarak nitelendiremeyeceğimiz Korsanlardı....
 • Zombie Kokteyli – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Donn Beach (Ernest Raymond Beaumont Gantt), 1926’da doğduğu yer olan Teksas’tan ayrılıp dünayı gezmek için...

  View Full Post
  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Donn Beach (Ernest Raymond Beaumont Gantt), 1926’da doğduğu yer olan Teksas’tan ayrılıp dünayı gezmek için tek başına yola çıkar. Güney Pasifik ve Karayipler’deki adaların, tropik doğası ve huzurlu yaşamına aşık olmuş bir şekilde ülkesine döner, ancak Teksas yerine California’ya yerleşmeye ve Huntington Beach’te daha sonra...
 • Bloody Mary – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Bloody Mary, domates suyu ve votka’nın temel bileşenlerini oluşturduğu, dünyaca ünlü bir kokteyl. Paris’teki “New...

  View Full Post
  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Bloody Mary, domates suyu ve votka’nın temel bileşenlerini oluşturduğu, dünyaca ünlü bir kokteyl. Paris’teki “New York Bar” da çalışan Fernand Petiot ve New York’taki 21 Club’ın müdavimlerinden komedyen George Jessel, Bloody Mary’nin muhtemel mucitleri olarak kabul ediliyor. Bloody Mary’nin ismi de mucidi gibi iki fraklı karakteretere dayanıyor....
 • Long Island Iced Tea – Kokteyl Tarifleri

  Long Island Iced Tea, 4 ya da 5 distile içki ile hazırlanan sıradan bir kokteyle göre yüksek derecede alkol içeren (yaklaşık % 22 – 23)...

  View Full Post
  Long Island Iced Tea, 4 ya da 5 distile içki ile hazırlanan sıradan bir kokteyle göre yüksek derecede alkol içeren (yaklaşık % 22 – 23) popüler bir kokteyl. Nispeten yumuşak içimi ve şık görünüşüne aldanmamak gerek. Töleransı yüksek olmayan bünyeleri çarpar. Gail C. “1974’te bir akşam 2 tane Long Island Iced Tea içip, neredeyse bar...
 • Stars & Stripes – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Stars & Stripes, ABD bayrağını sembolize eden, görüntü itibariyle güzel, içim açısından nar şurubu, Blue...

  View Full Post
  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Stars & Stripes, ABD bayrağını sembolize eden, görüntü itibariyle güzel, içim açısından nar şurubu, Blue Curcao / Creöe de Yvette ve kremayı ayrı ayrı tatmanız dolayısı ile pek te zevkli sayılamayacak bir kokteyl. Stars & Stripes Kokteyli Hazırlanışı: 10ml Grenadine*’in üzerinde yüzdürülmek üzere 10 ml  Creme...
 • Pina Colada – Kokteyl Tarifleri

  Pina Colada, San Juan, Puerto Rico Caribe Hilton Beachcomber Bar’da 16 Ağustos 1954’te Ramón “Monchito” Marrero tarafından yaratılan bir kokteyldir. Bu dünyaca ünlü kokteyl tarifi İspanyolca, yapay...

  View Full Post
  Pina Colada, San Juan, Puerto Rico Caribe Hilton Beachcomber Bar’da 16 Ağustos 1954’te Ramón “Monchito” Marrero tarafından yaratılan bir kokteyldir. Bu dünyaca ünlü kokteyl tarifi İspanyolca, yapay / sahte ananas gibi bir anlama gelmektedir. Hikayeye göre Caribe Hilton otel yönetimi Marrero’dan, otelin seçkin müşteri kitlesine hitap edecek yeni bir içki bulmasını talep etmiş, ünlü barmen 3 aylık...
 • Alexander – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Alexander kokteylinin doğuşuna dair birçok söylenti vardır. Bu söylentilerden biri, koktaylin Prenses Mary ve Vikont...

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Alexander kokteylinin doğuşuna dair birçok söylenti vardır. Bu söylentilerden biri, koktaylin Prenses Mary ve Vikont Lascelles’in 1922’deki düğünleri esnasında ortaya çıktığı yönündeyken, Eleştirmen ve Algonquin Round Table üyesi Alexander Woollcott kokteylin kendisine ithafen adlandırıldığını savunmaktadır. Bir başka hikaye ise kokteylin ismini Rus Çarı II. Alexander’dan aldığını öne...
 • John (Tom) Collins – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] John Collins kökeni 1874 yılında ABD New York’ta oldukça popüler olan bir şaka, günümüzdeki adıyla...

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] John Collins kökeni 1874 yılında ABD New York’ta oldukça popüler olan bir şaka, günümüzdeki adıyla “geyik muhabbeti”ne dayanır. 1986’da John Collins olarak anılmaya başlamadan önceki ismi Tom Collins olan kokteylin adını aldığı geyik bir arkadaşın diğerline “Tom Collins’i gördün mü?” diye sormasıyla başlar, karşıdakinin “Bir...
 • Harvey Wallbanger – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Harvey Wallbanger, 3 kez dünya şampiyonu olmuş ünlü mixolog, Donato ‘Duke’ Antone tarafından 1952 ‘de bulunmuş...

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Harvey Wallbanger, 3 kez dünya şampiyonu olmuş ünlü mixolog, Donato ‘Duke’ Antone tarafından 1952 ‘de bulunmuş bir kokteyldir. Efsaneye göre kokteyl ismini, Duke’ün 1950’lerin başında çalıştığı, Hollywood’un ünlü Sunset Bulvarındaki Blackwatch barına takılan sörfçü Harvey Wallbanger’dan almaktadır. Duke’ün ünlü karışımlarından bir başkası da, White Russian Kokteyli...
 • Cin Tonik – Kokteyl Tarifleri

  İlk olarak bol buz, üzerine tonik aynı zamanda dilim limon ve cin olarak 4 bileşenle tamamlayabileceğimiz basit alkollü kokteyl. Adı sayesinde tarife yer bırakmayan popüler...

  View Full Post
  İlk olarak bol buz, üzerine tonik aynı zamanda dilim limon ve cin olarak 4 bileşenle tamamlayabileceğimiz basit alkollü kokteyl. Adı sayesinde tarife yer bırakmayan popüler ama basit, tarifi değil hikayesi ilginç olan kokteyllerden biri Cin Tonik. Cin Tonik Dünya’ya, genelde korsan filmlerinden tanıdığımız, 1600 yılında kurulan, faaliyet bölgesi Hindistan ve güneyindeki adalar olan, meşhur İngiliz...
 • Margarita – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] En bilindik kokteyllerden biri olan Margarita’nın ilk kim tarafından ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir...

  View Full Post
  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] En bilindik kokteyllerden biri olan Margarita’nın ilk kim tarafından ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, en yaygın hikaye Meksika Ensenada’da  Hussong’s Cantina barda barmen Don Carlos Orozco tarafından yaratılan bir kokteyl olduğu yönündedir. Sakin ve miskin bir öğleden sonra Don Carlos yeni içecek...
 • Mint Julep – Kokteyl Tarifleri

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Mint Julep, ABD Güney eyaletlerinde (özellikle Kentucky) 18. yüzyılda ortaya çıktığına inanılan, mojitoyu andıran olukça...

  [button type=”big” color=”red”] +18 Yazı İçeriği[/button] [learn_more caption=”18 Yaşından Büyüğüm”] Mint Julep, ABD Güney eyaletlerinde (özellikle Kentucky) 18. yüzyılda ortaya çıktığına inanılan, mojitoyu andıran olukça hafif bir kokteyl.  (Az alkollü naneli şerbet diyebiliriz) Kokteyl, Önce Washington D.C. sonra ABD genelindeki ününe, 1806-1852 yılları arasında senatoda Kentucky Senatörü olarak yer alan Henry Clay ve o dönemde...
Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format