509 Yıldır Yaşlanmayan Kadın – Mona Lisa’nın Hikayesi


0

Mona Lisa  / La Gioconda / La Joconde

O kavak ağacı büyürken,  kendinden bir parçanın, 509 yıl sonra üzerinde Dünyanın sayılı sanat eserlerinden biri ile Fransa’nın nadide bir sarayında binlerce kişi tarafından ziyaret edileceğini tahmin etmiyordur. Ama eminim üstat Leonardo da Vinci ki saygı ile selamlıyoruz resmi yaparken hafif bir gülümseme ile yüzyıllar sonra bile insanların hala kafalarında yüzlerce soru ile onun dehasını konuşacaklarının farkındaydı… yada değildi… ne fark eder… Sonuç olarak en genel adı ile Mona Lisa, o günden bu yana dünyanın yaşlanmayan kadınlarının en gizemlisi değil mi?

Onunla karşılaşmadan önce tarihte, filmlerde, romanlarda ona atfedilmiş gizemler ve dedikoduların kafanızda yarattığı merak ile Louvre Müzesi’nin koridorlarındaki okları ilk onu görme dürtüsü ile koştururken çok da ne ile karşılaşacağınızı bilemiyorsunuz. Etrafınızdaki yüzlerce fotoğraf makinesi sizinle beraber ona doğru ilerliyor. Salonun kapısından içeri girdiğinizde orta duvarda çokta büyük olmayan 77cm’e  53’cm kavak bir pano üzerinde onunla göz göze geldiğinizde, işte o an tüyleriniz diken diken oluyor. Kaşsız yumuşak bakışlar sizi yakalıyor; eşsiz bir teknik ve boya ile resmedilmiş bu kadın geçirdiği 509 yılı sanki ruhunuza zorla işlemeye çalışıyor.

Diğer duvarlardaki o büyük kompozisyonlar devasa boyutlarına rağmen onun yarattığı hissi yaratmıyor. Resimden çok mu anlıyorum hayır, bu tablodan etkilenmek için anlamamıza gerek var mı, bu sorunun cevabı da kesinlikle hayır. Sanat evrenselse ve yapanın ruhundan bir parça taşıyorsa başka bir ruhun onu anlamak için sadece bakması yeterlidir diye düşünüyorum. Sembol biliminin gelişmesi ile gizemi daha da artan tablo için birçok yorum yapılmıştır. Ama bilimsel olarak en müspeti Kanada’da yapılan detaylı incelemedir. Burada ortaya çıkan saçlarının tahmin edildiği gibi açık değil topuz şeklinde toplu olduğudur ki sırf bu yüzden kadıncağıza bir takım çevreler acaba hafif meşrep mi demiştir. Yapılan incelemede ortaya çıkan başka ince detayda yeni doğum yapan kadınların o zamanda göğüs dekoltelerinde kullandığı ince bir tülden kullanıyor olduğudur. Bu da bana göre kimliği hakkında yapılan son tahminin doğru olabileceğini gösteriyor.

Adettendir kısaca yapılış hikâyesinden bahsedelim. Floransa’da başlıyor bu nadide eserin yapımı hiçbir eserini tam bitirmediği söylenen Üstat da Vincinin bu eseri bitirdiği rivayet edilir. ( 1503/1519) Modelin son bulgulara göre; Francesco del Giocondo adlı bir tüccarın eşi olduğu söylenmektedir. Bayan Giocondo’nun ikinci çocuğunun doğumu anısına yapıldığı da başka bir faydalı bilgidir. Tablo şimdi sergilendiği yere kadar birçok yolculuk yaptı. Floransa’dan Fransa’daki  Fontainebleau  Sarayı’na daha sonrada Versay Sarayına taşındı. Fransız İhtilalinin ardından Louvre Müzesi’ne geldi. Napolyon bir süre  Tuileries’de onu alıkoysada, Prusya savaşında Brest Arsenal’e gitse de belki çok sevdiğinden bayan Mona Lisa her seferinde Louvre Müzesi’ne geri dönmüştür.

Çoğu kişi bu tablo için ifadesiz dese de bana öyle geliyor ki bu güzel bayan memnuniyetle bükülmüş dudakları arasındaki hafif gülümseme ile bize bakarken bir yandan da sadece bir resim diyerek bizim gerçekliğimizi ve kurguladıklarımızı küçümsüyor. Yolunuzu hayatınızın bir dönemimde mutlaka buraya düşürünüz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Umut

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu kadar sade bir dille, bu kadar net bir anlatım.. çok hoşuma gitti, gördüklerimi birde senin kaleminden okumak çok güzeldi..heyecanla yeni yazılarını bekliyorum canım..

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format