Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri


0

Müzeler genellikle tatildeyken ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Fakat tatil dışında araştırma, merak ve kültürel gelişim açısından en uğrak yerler olmaktadır. Müzeler politik tarihten sanata, çeşitli konularda geniş koleksiyonlar sunabilir.

En Bilinen Tarihi Müzeler

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri kısaca şöyle özetleyebiliriz. Sayısız dünya müzesi olmakla beraber herkesin duymuş olabileceği ilk sırada gelen müze Paris’te yer alan Louvre müzesidir. Dünyanın en büyük müzelerinden biridir ve çok sayıda tarihi, değerli sanat koleksiyonuna sahiptir. En ünlü eşyalarından biri Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı Louvre Sarayı’nda bulunmaktadır. 1793 yılında açılan Louvre Müzesi 8 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edildi.

Çin Ulusal Müzesi; Çin’in başkenti Pekin’de bulunan müze, ülkenin sanat eserleri ve tarihi eserlerinden oluşan bir koleksiyon sergiliyor. Ulusal Müze, aslında Çin Devrimi Müzesi ile Ulusal Çin Tarihi Müzesi’nin bir birleşimidir.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi ile Metropolitan Sanat Müzesi; Her iki müze ABD’de bulunurken, iki farklı şehirde bulunuyorlar. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, ülkenin Washington DC’nin başkentinde bulunur ve tarihi havacılık objeleri koleksiyonunu sergiler. Metropolitan Sanat Müzesi ise New York’ta bulunuyor. Müzede 19 bölüme ayrılmış geniş bir sanat koleksiyonu sergilenmektedir.

Vatikan Müzeleri; en popüler müzelerin ilk 10 listesinde yer alan müze 2017’de 6.6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Müzelerin Temel özellikleri

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri bilimden teknolojiye, tarihten arkeolojiye bulunduğu toplumun temel yapı taşlarını ve geçmişini ziyaretçilerine resmetme özelliklerine sahiptirler. Her müzenin o bölgenin varlıklarıyla ilgili geniş bir içeriği mevcuttur. Çok fazla ziyaretçi çekmeleri müzelerin ne denli önemli olduklarını gözler önüne sermektedir. Doğanın mucizeleri, tarihi mekânların geçirmiş olduğu değişimler, olay yerlerinde çekilmiş olan önemli siyasi olayların tamamı bu müzelerde sergilenmektedir. Dünyanın en büyük müzeleri olmaları sebebiyle medeniyet boyunca farklı dönemlerden önemli tarihi eserleri korur ve sergilerler.

Müzelere Nasıl Gidilir?

Dünyanın en iyi sanat eserlerini görmek ve onları keşfetmek için müzelerin bulunduğu yerlerde düzenlenen müze turlarına katılmak gerekir. Kalabalık kesimler ile gerçekleştirilen bu turlar ulaşımdan konaklamaya her türlü ihtiyacı karşılamaktadırlar. Bunun dışında tur rehberi tutarak bireysel olarak özel araçlarla da gezi düzenleyerek müzeler ziyaret edilebilmektedir


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format