Tanrı YouTube’u ve Google’ı Korusun


0

Son 10 yılda doğanlar için aslında her şey bize anlatıldığı gibi gaz ve toz bulutları ile başlamadı. Fiber kablolar, elektrik akımı, işlemciler birbirleri ile çarpıştı. Sonra bu evren genişledi. Veriler hızlıca dolaşmaya başladı. Geniş düzlüklerde koşar oldular. Bütün verilerin bir arada yaşadığı büyük bir kıta vardı. Kulağa ne kadar garip geliyor değil mi?
Devam edelim. Bizim için eski çağın en büyük yaratıkları dinozorlardı. Oysa modern zaman çocukları için sadece hesap yapabilen ilkel büyük makineler vardı tarihin başlangıcında; daha sonra yaratıcı daha hızlı daha küçük makineler yapmaya başladı. Önce her evdeydiler birbirlerine bağlı kozmik bir evrende yaşıyorlardı. Daha sonra ceplere girdiler daha da çoğaldılar. İnternet denen büyük kıtanın üstünde milyonlarcası vardı. Hızlandılar, çoğaldılar boyutları değişti ve küçüldü. Ama bir sorun vardı. Kıtalar oluşmaya başladı.

Sizinde aklınızda benzerlikler oluşmuyor mu, insanlık ve dünya tarihi ile ilgili yoksa çok mu paranoyağım.

Yöneten erk farketti ki bu tek,sınırsız ve kocaman dünya onların yarattığı gerçeklik ile çelişmeye başladı. Herkesin herşeyden anında haberi oluyordu. Politikalar sorgulanıyor, eşitlikler sorgulanıyor ve insanlar uyanıyordu. Sanal alemde yaşanan gerçek uyanışlar etkiliyordu günlük yaşamı ve politikaları. Bir çözüm gerekmekteydi ve bulundu. Benzersiz eşsiz bir çözüm. Doğada böyle yapmamış mıydı?

Geniş engin düzlükler bölünmeye başladı. Sanal kıtalar oluşuyordu. Sınırların çizildiği, özgürlüklerin ve eşitliklerin yine bölgelere göre dağıtıldığı kıtalar. Dünyadaki sınırlar gerek fikirsel gerekse fiziksel olarak aynı şekilde işlendi bu sanal aleme.

Ortadoğu da ortalama bir demokraside isen meme göremezsin, sigaran dumanlı ekranda sansürlü. Bazı özgürlükler sundular sizlere hayatınızı oraya taşıyabildiğiniz xbooklar doğdu. Size sınırsız bir ortamda yine sınırlar koydular hemde kendinizi sınırlamanızı sağlayarak. Bu sanal alemde isyan etmeye başladınız; ne güzel dendi sonra oraya hapis oldu isyanlarınız.

Sözün özü teknoloji esarettir içinde özgürlük arayana, yine aynı teknoloji özgürlüktür gerçek esareti yaşayanlara.

Nefes alın, bağırın,sarılın,sevin ama bunu duyularınız ile yapın.

işte böyle bir deneme bu yazıda …


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Umut

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format