Sezar’ın hakkı Sezar’a…

Sezar'ın hakkı Sezar'a sözü kime aittir.


0

“Sezar’ın hakkı Sezar’a sözü kime aittir?”

Geçen günlerde yayınlanan yarışma programının sorusuydu. Bu söz Hz. İsa’ya mı, Büyük İskender’e mi, Hz. Ömer’e mi yoksa Jül Sezar’a mı aittir? Sorunun doğru cevabı Hz. İsa’ya olacak… Bu cümleyi İncil’in Matta 22-15 bölümünde bulabilirsiniz.

“Sezar” ünvanı Jül Sezar’dan sonra, tüm Roma İmparatorları için kullanılmış bir ünvandır. Burada söylenmek istenen, “Yöneticinin hakkını, yöneticiye verin” dir.

Bir gün Ferisiler, Hz. İsa’yı Roma aleyhinde söz söylemesi ve onu böylelikle kendi sözleriyle tuzağa düşürüp ispiyonlamak üzere bir düzen kurmuşlar. Hikaye’nin gerisi şu şekilde aktarılır: “Hirodes, yanlılarıyla birlikte gönderdikleri kendi öğrencileri Hz.İsa’ya gelip, “Öğretmenimiz” dediler, senin dürüst biri olduğunu, tanrı yolunu dürüstçe öğrettiğini, kimseyi kayırmadığını biliyoruz. Çünkü insanlar arasında ayrım yapmazsın. Peki ne dersin, söyle bize, Sezar’a vergi vermek kutsal yasaya uygun mu, değil mi? Hz.İsa onların kötü niyetlerini bildiğinden, “Ey ikiyüzlüler!” dedi, “Beni neden sınıyorsunuz?, Vergi ödemekte kullandığınız parayı gösterin bana!”. O’na bir dinar getirdiler. Hz.İsa onlara, “Bu resim, bu yazı kimin?” diye sordu.”Sezar’ın” dediler. O zaman Hz.İsa onlara, “Öyleyse Sezar’ın hakkını Sezar’a, Tanrı’nın hakkını da Tanrı’ya verin” dedi. Bu sözleri duyunca şaştılar, Hz.İsa’yı bırakıp gittiler.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
ASKUTAY

Turist Rehberi, Hedonist, Gurme

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format