Tutkunun Dansı : Tango


0

Kökeni konusunda bugun Arjantinliler ile Uruguaylılar tartışmaya devam ederken  1865 ile 1880 arası ortaya çıkan Tango müziği ve dansı tek bir cümle ile anlatılamaz .

Tango ; Aşktır , Tango ; tutkudur ,Tango ; nefrettir…

İçerisinde hırçınlık, asilik, küstahlık  gibi  duygular ile kalp kırıklıkları ve paramparça olan hayaller neticesinde melonkoliyi taşır.

Tango, Buenos Aires’te, o dönem alt sınıf olarak adlandırılan, fakir ve en temel sosyal haklardan bile yararlanamayan, insanlar tarafından yaratılmıştır.

Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

Birçok kaynak  tarafından  latince “tangare ”( Bana hitap eden) fiilinden türetildiği iddaa edilmektedir.

Dans edilirken eşlerin birbirini  ruhen takip etmesi bu iddaayı haklı çıkarıyor kanımca .

Tango’nun ortaya çıkış nedeni biraz enteresandır.

19 yy ortalarında  Boenos Aires’deki kadın nüfusunun azlığı, beraberinde fahişeliği gelişen bir endüstri haline getirmiştir.

Böylelikle genelevler artarak kısa sürede işçi sınıfının eğlence mekanları halini almıştır. Bu mekanlarda da kadın sayısının az olması kapılarda uzun kuyruklar oluşmasına neden olurken, sırada bekleyen erkekleri eğlendirmek için küçük Tango müzik grupları çalıştırılmaya başlanmıştır. Genelev mekanları fakir kesimin yanı sıra orta ve daha üst kesimin de uğrak yeri olmuş her iki kültür burada birbirlerini tanımıştır. Böylelikle alt kesimin sokakta yarattığı Tango üst kesim tarafından bu mekanlarda tanınmıştır.

Birçok Tango türü olmasına rağmen (Fin tangosu, Çin tangosu) günümüzde en çok bilineni ”Arjantin tangosu” dur.

Tango müziğinin temel çalgısı Alman icadı olan fakat ismini Arjantin Tango’su ile duyuran akordeonun akrabası bandoneon’dur.

(Bandoneon açarken ve kaparken aynı tuşlardan faklı sesler çıkardığı için aslen 4 farklı klavyeye sahiptir. Bu yüzden dünyanın en zor enstrumanları arasında gösterilmektedir.)

Bu dönemde estetikten anlayan herkesimin severek izlediği , dinlediği bu dans ve müzk türü 19 yy’ da alt kesime ait olması ve genelevlerde yayılması sebebiyle uzun süre ahlaka aykırı bulunmuş ve yasaklanmıştır.

İlk kez 1917 yılında Carlos Gardel’in smokin giyerek, her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle tango söylemesi, müziğin üst kesimlerce değer kazanmasını hızlandırmıştır.

Alt kesimde kalmaya devam etseydi  keşke :)

Özet olarak Tango ; bir tutku ve  yaşam biçimidir..

Bir kadın ve bir erkek bedenin teması hem arzulu, hem saygılı ; hem benliğinden uzak , hem de bakışmalardan daha dürüst olabilirmiş” dedirten danstır.

Bu dansı Türkiyedeki üstadı ise ”Şecaattin Tanyerli”  dir.  Merak edenler için ”Ölmeyen Tangolar” albümünü önerebilirim.

 

Hepimizin, bir gün herhangi biryerde karşısına çıkan ”Papatya gibisin” ,” sevdim bir genç kadını”  parçaları bu albümde mevcuttur.

Gotan Project adlı grup ise , bu muzık kulturunu elektronık muzıkle birleştirip farklı bir müzik türüne imza atmıştır.

Dünyada ise en çok tanınlar ; Carlos Gardel , Astor Piazzola’dur.

 

 

 

 

Tango ile ilgili etkileyici bir film izlemek isterseniz  Carlos Saura’nın Tango filmini izleyebilirsiniz.

 

Al Pacino’nun oynadığı ”Kadın Kokusu” filmindeki tango sahnesini izledikten sonra ise ders almaya karar verirsiniz :)

 

Tutku dolu günlere kadeh kaldırmaya devam…

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Oben

Hedonist / Çevre Dostu / Özel bir şirkette Ürün Müdürü / Spor Sever / Doğa Sever / Müzik Sever / Rakı Balık Sever / The Hedon'u Ailecek Takip Eden Harmoniac / Ateş Seven / Hikaye Yazmayı Seven Sıradan Biri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format