DOCTOR WHO

Oktay Doctor Who 'yu anlatıyor. Diziye dair bir fikrin yoksa göz atmanda fayda var


0

Açıkçası yazıya nereden başlayacağımı pek bilemedim, Doctor hakkında anlatılması gereken o kadar fazla şey var ki esasında. Ama yazıyı kısa tutma ve okuyanları sıkmama adına Doctor hakkında genel bilgiler çerçevesinden başlayıp daha sonra derinlere inmeyi uygun gördüm.  Evet hazırsak Doctor ile yolculuğumuza başlayalım.

Doctor Who BBC yapımı bilim-kurgu dizisidir. Rekorlar kitabı tarafından Dünya’nın en uzun yayınlanan bilim-kurgu dizisidir. Dizi iyi planlanmış hikâyeleri, ilk yayınlandığı dönemdeki düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ile dikkat çekmiştir. 1963’te ilk kez izleyicisiyle buluşmasıyla yolcuğuna başlayan Doctor, 90’lardan itibaren 10 senelik bir aradan sonra, 2005’te daha modern ve yeni bir seriyle karşımıza yeniden çıktı. Peki kimdir bu Doctor?

Gallifrey gezegeninden olan ve Doctor olarak tanınan bir zaman lordunun yaşamı daha doğrusu maceraları anlatılmaktadır dizide. 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bir uzay/zaman gemisi ile yolculuk yapan Doctor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, problemleri çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur. Doctor’un en önemli özelliği ise ölümü kandırabilmesidir. Bu nasıl mı olmaktadır, belirli dönemlerde hücre yenilenmesi dediği bir yöntemle kendini baştan aşağı yenileyerek, başka bir görünüş ve hatta kişilikle yaşamına devam etmektedir.

Gallifrey gezegeninden gelen Doctor  oradaki tüm ırk gibi bir zaman lordudur. Zaman lordları ve Dalekler arasında gerçekleşen ve Son Büyük Zaman Savaşı olarak bilinen büyük savaş her iki ırkın da sonunu getirdikten sonra, Doctor hayatta kalan ve türünün sonuncusu olan tek zaman efendisi olarak TARDIS’le beraber kaçmayı başarır ve büyük yolculuğuna başlar.

Doctor Who Dizi

11 hayatı boyunca, insan ırkının eşsiz duyguları nedeniyle Dünya’ya zaafı olan Doctor, kendine neredeyse her zaman Dünyalı bir yol arkadaşı seçmiştir ve bu yol arkadaşlarıyla uzayın ve zamanın en ücra köşelerine yolculuk yapıp, olmaması gereken yanlışlıkları onarmakta ve evrenin düzenini korumaktadır.

Doctor, 90’lardan itibaren 10 senelik bir aradan sonra, 2005’te daha modern ve yeni bir seriyle karşımıza yeniden çıktı ve 9. Doctor Christopher Eccleston ve  yeni bir TARDIS ve yeni bölümlerle ekranlara dönerek günümüzde hala devam eden yolculuğuna yeniden başlamış oldu. 1. sezonun sonunda Doctor, yol arkadaşı Rose‘u (Billy Piper) kurtarmak için Tardis’in Kalbi’nin enerjisini absorbe ederek 9. hayatına son verdi ve yenilenme geçirerek 10. Doctor’u David Tennant ekranlara getirmiş oldu. Doctor Who tarihinin en iyi ve unutulmayacak Doctor’u olarak kabul edilen David Tennant, 3 sezon boyunca dizide rol aldı. 4. sezonun sonunda o dönemki yol arkadaşı Donna Noble‘ın büyükbabasını kurtarmak için kendini feda ederek, David Tennant’ın ayrılışı adına büyük bir finalle birlikte, 10. Doctor ekranlara veda etti ve böylece 11. ve şu anki Doctor Matt Smith, Amy Pond (Karen Gillan) eşliğinde 5. sezon serüvenine başlamış oldu. Amy’nin nişanlısı olan Rory Williams (Arthur Darvill) ile evlenmesiyle birlikte, uzun süre boyunca tek bir yol arkadaşıyla yolculuk eden Doctor, serüvenlerine Amy ve Rory ile birlikte bir takım olarak atıldı. Ancak şanssız bir şekilde Amy ve Rory’nin hayatlarını kurtarmak için onları da geride bırakmak zorunda kalan Doctor bu olaydan sonra hiç kimseye yardım etmeme kararı almış ve tek başına gizlenerek Dünya’yı izlemeye koyulmuştur. Ta ki Clara Oswin (Jenna Louise Coleman) ile karşılaşıp ondan o sihirli sözcüğü duyana dek.

Seride 7. sezonun 6.  bölümü Noel için özel olarak yayınlanmıştır. Ve artık Doctor’un yeni yol arkadaşını bulup onunla yola koyulmasının vakti gelmiştir. Macera devam ediyor…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Murat

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format