Alsancak Dostlar Fırını – İzmir Fırın – İzmir Mekanlar


0

İzmir denilince akla bir sürü şey gelir. Kordon, Alsancak, Bostanlı, Saat kulesi, Göztepe, Karşıyaka, birbirinden güzel mekanlar. İzmir tabi ki sadece bunlardan ibaret değil. Şimdi size bütün İzmirlilerin ve İzmir’i bilenlerin sabah kahvaltıları için sihirli uğrak yerlerinden birini tanıtacağım. Bence bir şehri şehir yapan ona özel mekanlardan biri burası. Bahsettiğim yer Alsancak Dostlar Fırını.

Alsancak Dostlar Fırını’nı özel yapan şey ne diye soracak olursanız tabi ki muhteşem kestane rengi ve kıvamı ile uzmanlık alanı olan “boyoz”. Boyoz da ne ki diyenlerde olacaktır aranızda bende dedim. Dediğime de pişman oldum bin kez kendisinden özür diledim.

Boyoz özünde bir tür börek, İzmir’in böreği.Denilene göre Safarad Yahudileri’nin yaptığı mayasız bir hamur işidir. İçine Peynir, Ispanak gibi zevke göre birçok tat eklenebiliyor. 1942’den beri İzmir’de ticari olarak yapılan bu güzel hamur işinin tanınan bilinen en büyük ustasının Boyozcu Avram Usta olduğu söylenir. Günümüzde onun ekolünü devam ettiren iki usta Halim ve Cihangir ustalar yaşatmaktadır. İşte dostlar fırınını özel yapanda bu ustaların hüneridir.

419690_10151268246674527_129334701_n

Boyoz için bir çok şey anlatılsa da yemediğiniz sürece sizin için anlamsız olan bu kelime bu fırında hamura, ıspanağa ve bu ikilinin harmanına dönüşerek hayatınızda durmadan sayıklayacağınız bir tada dönüşüyor. Peki sadece boyoz mu burayı özel yapan; tabi ki hayır. Akşamüstü 4 gibi fırına verilen ve sabah 5’te çıkarılan odun alevinde pişmiş özel yumurtalar boyoz ile kol kola girer miğdenizden aşağı süzülürken. Arkasından da çayı yollarsanız, yaşadığınızı hissettirecek bir kahvaltı için herşey yerine oturur.

Bu arada buranın boyozu da aynı odun ateşinde pişmekte. Mekanın içi yılların izlerini taşıyor. Öle yeni süslü bir yer değil. Olgun ve zamana meydan okuyan huzurlu bir ortamı olan sakin bir yer. Sohbeti de ayrı güzel.

İzmir de ne yenir? Kahvaltıda boyoz yenir… NOKTA…

205717_10151268017714527_1431684612_n


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Umut

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format