Evde Bira Yapmak Mümkün mü?


0

Son yıllarda alkollü içecekler üzerinde vergi oranının artırılmasıyla birlikte bira ve türevi içecekler oldukça pahalı hale gelmiştir. Bütçeyi sarsan fiyatlandırmalar bira tüketiminin azalmasına, insanların bu zevkten mahrum kalmasına neden olmaktadır. Eskiden olduğu gibi uygun fiyatlara biralar bulunamamakta, bu yüzden birçok insan evde bira yapmak mümkün mü sorusuna cevap aramaktadır.

Evde Bira Yapımı Kolay Mıdır?

Nasıl ki bir yemek hazırlanırken emek veriliyorsa, bira yapımı için de aynı emek söz konusudur. Gerekli teçhizatlar ve malzemeler sağlanabildiği sürece herkes kendi evinde birasını hazırlayabilir. Yalnız bira yapım süreci kısa sürelerde tamamlanmaz. Biranın mayalanması iki hafta kadar sürer, daha sonrasında şişeleme sürecine geçilir ve bir hafta kadar gazlanması beklenir. Bu süreci uygun bir şekilde yürüten kişiler kendi özel biralarına sahip olabilmekte ve biralarını afiyetle içebilmektedir. Evde bira yapmak mümkün mü? diye düşünürken zaman koşullarını kabul ederek işe başlamak gerekecektir.

Evde Bira Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Kendi evinde bira yapmak isteyen kişiler öncelikle bir bira kitine ihtiyaç duyacaktır. Standart bir kitin hacmi yaklaşık 22-23 litre kadardır. Kitin içine sıvı malt özü dökülür. Malt özünün dökülmesinden sonra hacmi 23 litreye genişletilir. Bira mayasının katılmasıyla birlikte biranız beklemeye alınacaktır. Mayalanması en az iki hafta sürecektir. Sonrasında şişelere doldurmaya başlayabilirsiniz. Ancak şişenin içinde gazlanabilmesi için en bir hafta daha beklemesi gerekir. Bütün bu süreç tamamlandığında biranızı içebileceksiniz. Gerekli malzemelere erişimi sağlayan birçok firma bulunmaktadır.

Evde Yapılan Biranın Tadı Nasıl Olur?

Standart malzemeler kullanıldığı için ev tipi biraların tadı piyasadakilere göre çok daha lezzetlidir. Ek bir katkı maddesi kullanılmaması doğal bira içimine olanak sağlamaktadır. Gerekli süreç doğru bir şekilde ilerlediği sürece ev birasından zehirlenme gibi bir durum söz konusu değildir. TAPDK kanunlarına göre 350 litreye kadar bira üretimi yapılabilmekte, fakat üretilen biranın satışı kesinlikle yapılamamaktadır. Evde bira yapmak mümkün mü? sorusuna bütün bu kriterlerle cevap sağlanabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format