Long Island Kokteyl Tarifi


0

Long Island Iced Tea, 4 ya da 5 distile içki ile hazırlanan sıradan bir kokteyle göre yüksek derecede alkol içeren (yaklaşık % 22 – 23) popüler bir kokteyl. Nispeten yumuşak içimi ve şık görünüşüne aldanmamak gerek. Töleransı yüksek olmayan bünyeleri çarpar. Gail C. “1974’te bir akşam 2 tane Long Island Iced Tea içip, neredeyse bar taburesinden düştüğümü hatırlıyorum” diye eklemiş hatıralarına. Gail C’nin anlattığında göre Long Island Iced Tea, adını aldığı New York’un ünlü Long Island yarımadasının, Hampton Bays bölgesindeki Oak Beach Inn’in barmeni Rosebud (Robert Butt) tarafından 1970’lerde yapıldı ilk kez.

İsmini Amerika Birleşik Devletleri’nin bir adasından ve renginden alan hafif tatlı bol karışımlı bu kokteyl, içenlerin ortak yorumlarına göre içerisindeki alkolün aksine ne baş ağrısı yapıyor ne de mide bulantısı. Üstelik alkol tadından hoşlanmayan ancak yüksek alkollü içecek isteyenlerin ilk tercihi olmaya da yıllardır devam ediyor. Siz de az içeyim, çok etkileneyim. Gecem bir içkiyle renklensin diyorsanız, Long Island Iced Tea tam da size göre bir kokteyl olabilir. Popüler kokteylin ortaya çıkış zamanından, bu kokteylle ilgili kulaktan kulağa yayılmış rivayetlerden ve son olarak da evinizde kolay bir şekilde yapabileceğiniz long island iced tea tarifimizden bahsedeceğiz.

Long Island Iced Tea ile İlgili Rivayetler

Bu meşhur kokteylin tarihine göz atıldığında, bu konuyla ilgili birçok rivayet karşımıza çıkmakta. Bunlardan biri, Long Island adasına Kızılderililerin hakim olduğu dönemlerde uygulanan içki yasağı ile ilgili. O dönem bu içki yasağı sebebiyle barlarda Amerikalılar, ellerinde bulunan bütün içkileri -cin, tekila, rom, votka, portakal likörü- bir bardağa döküp buzlu çaya -ice tea- benzemesi için de üzerine kola ekliyorlar. Sonraki dönemlerde Amerikalılar, Kızılderililerin adadaki hakimiyet dönemini sona erdirince de bu karışım o günden bugüne varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Bir diğeri ise sunumuyla ilgili bir rivayet. Bu kokteylin yapımında 5 beyaz diye tabir edilen cin, tekila, rom, votka ve portakal likörü yer almakta, bu 5 beyaz uzun bir bardağa döküldükten sonra sunumu yapılırken araya bir limon şeridi konur ve üzerine kola eklenir. Böylece kola bu beş beyazın üzerinde karışmadan durabilmekte. İşte onun rivayeti de buradan geliyor, “Bir zenci, her şartta beş beyazdan üstündür.”

Long Island Iced Tea Kokteyl Yapımı

Long Island Iced Tea tahmin edilenin aksine içerisinde ice tea kullanılmayan bir kokteyldir. Kokteylin içinde sektörde “5 beyaz” olarak anılan şeffaf renkli 5 alkol, kola ve limon suyu yer alır. Tüm malzemeler tarif edildiği gibi karıştırılıp kokteyl hazırlandığında, ice tea rengine benzer bir renk ortaya çıktığından kokteyl bu ismi almıştır. Yapımı oldukça basit, içimi kolay ve etkisi yüksek bu kokteyli yapmak için shakerlarınız hazırsa başlayalım!

Malzemeler:
2 cl Portakal Likörü
2 cl Votka (Votka)
2 cl Tekila (Tequila)
2 cl Cin (Gin)
2 cl Rum (Rom)
1 cl Taze Sıkılmış Limon Suyu
1 Yemek Kaşığı Esmer Şeker veya 2 Tatlı Kaşığı Şeker Şurubu
6 Yemek Kaşığı Kola

Hazırlanışı:

Malzeme listesinde yer alan tüm alkolleri (Portakal Likorü, Votka, Tekila, Cin, Rum) 2 cl (yaklaşık 2 tatlı kaşığı) şeklinde içerisinde buz ve esmer şeker olan Shakera koyun ve 30 saniye boyunca aynı tempoda olmaya özen göstererek çalkalayın. Daha sonra, uzun bir kokteyl bardağını yarısına kadar buzla doldurun. Yarısı buzla dolu kokteyl bardağına kola ve limon suyunu koyun. Burada limon suyunu ilave ettikten sonra kolayı bardağa koymanız ice tea rengini yakalamanızı kolaylaştıracaktır. İsteğe göre kola tüm karışım hazırlandıktan ve bardağa alındıktan sonra da konabilmektedir. Shakerda buz ve esmer şekerle çalkalanan 5 alkollü karışımı, uzun kokteyl bardağına koyun.  Kokteyliniz hazır. Garnitür olarak nane yaprakları ya da limon dilimleri kullanarak kokteylinizi süsleyebilirsiniz.

Bu kokteyli birkaç denemeyle favori listenize almanız ve long island ice tea konusunda zamanla uzmanlaşmanız içten bile değil. İddia ediyoruz, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin yeni mekanı artık eviniz olmaya başlayacak. Şimdiden keyifli içimler, iyi eğlenceler!

Long Island Iced Tea Nasıl Yapılır?

Long Island Iced Tea Kokteyli Hazırlanışı: 30’ar ml votka, tekila*, rom, cin ve triple sec** uzun kokteyl bardağına konulduktan sonra 45ml Sour Mix*** eklenerek karıştırılır ve bir tatlı kaşığını dolduracak kadar kola eklenir. İsteğe göre buz ve limon/lime dilimi ile servis edilir.

(Shaker’ınız varsa bardakra karıştırmak yerine, kokteyl bileşenlerini shaker’da iki kez çalkalayıp, buz üzerine dökmeniz tavsiye edilir)

*Tekila yerine Brandy ‘de kullanılabilir.

**Yerine portakal likörü kullanılabilir.

***Sour Mix hemen hemen eşit ölçülerde şerbet ve limon/lime suyundan oluşan bir kokteyl katkısıdır. Evde bir çay bardağının yarısında sıcak su ile esmer şekeri eritip üzerini taze sıkılmış limon suyu ile tamamlayarak kendi sour mix’inizi elde edebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Erman

Admin & Founder | Semi-Pro Fotoğrafçı ve Video Yapımcısı | Oldschool Gamer | Amatör Davulcu | Müzik Sever

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format