Zombie Kokteyli


0

Zombie Kokteyli

Donn Beach (Ernest Raymond Beaumont Gantt), 1926’da doğduğu yer olan Teksas’tan ayrılıp dünayı gezmek için tek başına yola çıkar. Güney Pasifik ve Karayipler’deki adaların, tropik doğası ve huzurlu yaşamına aşık olmuş bir şekilde ülkesine döner, ancak Teksas yerine California’ya yerleşmeye ve Huntington Beach’te daha sonra ünlü tropik/hawaii temalı Tiki Bar/Restoran zincirine dönüşecek olan Don the Beachcomber’ı açar. Donn Beach, Karayip bölgesinin baz olarak rom kullanan içecekleri ve polinesya bögesinin tropik meyve sularından etkilenerek yarattığı Zombie Kokteylini, Don the Beachcomber Barında servis etmeye başlar.

Zombie, yüksel alkol oranı ile insanların üzerinde bıraktığı etkiye ithafen isimlendirilmiştir. Donn Beach’in Tiki barlarında müşterilere en fazla 2 Zombie servis edilmektedir. Hemen hemen her kokteylde olduğu gibi Zombie’nin de farklı versiyonları bulunur

Zombie Kokteyli Hazırlanışı: 30’ar ml. Beyaz rom, jamaica romu*, kayısılı brandy**, votka, portakal suyu, ananas suyu ve passion fruit suyu, bir çay kaşığı esmer şeker***, bir dilim lime ve bir iki yaprak nane ile birlikte karıştırılır. Üzerine 15 ml DeMerara romu**** ya da Bacardi 151 eklenir ve servis edilir. DeMerara ve Bacardi 151’in alkol oranı %75,5 olduğundan istenirse kokteylin üst kısmı yakılarak, görsel olarak daha etkileyici bir şekilde sunulabilir.

Orijinal tarifte Votka, Beyaz Rom ve Jamaica romu üçlüsü yerine, Beyaz (silver), Gold ve Dark rom üçlüsü kullanılır. Passion Fruit ve portakal  suyu yerine papaya suyu kullanılır.

Özellikle, passion fruit, papaya ve ananas gibi tropik meyvelerin suyunu bulmak oldukça zahmetli ve maliyetli olabileceğinden, bu meyveleri içeren hazır kokteyl karışımları süper marketlerden alınabilir. Aynı şekilde 3 farklı çeşit rom (Beyaz, Gold, Dark) almak maliyetli olacağından hepsinin yerine üçünün ortalaması sayılabilecek Gold rom (meşe fıçıda beklemiş, 3-5 yıllık, kehribar renginde onlan romlar) kullanılabilir.

Bu kokteyl hem alkol oranı hem üst kısmının yanabilmesi itibari ile tehlikeli olabilir. Şekerli, tatlı ve tropik aromaları ile içimi kolay olsa da, tadına aldanmayıp dikkatli ve kararında içmenizi öneririm.

*Jamaica romları genelde dark veya gold olur. Bu kokteylde Gold rom olarak kullanılmıştır. Gold içi yakılmış (charred) fıçılarda 3-5 yıl beklemiş olan altın/kehribar rengli romlardır. Dark romların özelliği is içi daha yüksek ısılarda yakılmış (over-charred) meşe fıçılarda daha uzun süre beleyip, koyulaşan rengi ve güçlü aromasındaki baharatlı ve karemelize tatlardır. Genellikle Jamaica, Haiti ve Martinique gibi bölglerde üretilir.

**Yerine kayısı likörü kullanılabilir.

***Esmer şekeri kokteyle direkt değil, çok az bir miktar sıcak suda eritip şerbet haline getirerek eklemenizi tavsiye ederim.

**** DeMerara, 1611’de Hollanda tarafından kolonileştirilmiş, günümüzde Guyana sınırları içerisinde bulunan bölgenin adıdır. Bölge’de white’tan 151’e, 1 yıllıktan 20 yıllığa birçok rom çeşidi üretilse de kokteyl tarifinde bahsedilen DeMarara romu, Lemon Hart,  El Dorado Superior High Strength Rum,  gibi Guyanada üretine %75,5 alkol ihtiva eden romlardır. %75,5 alkol oranına sahip bir Romu Türkiyeden edinme şansınız yok denecek kadar az ve legal olup olmadığı konusunda fikrim yok ancak, Yurt dışına gittiğinizde Duty-Free’lerden Bacardi 151 alabilir ya da giden bir tanıdığınıza ısmarlayabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Erman

Admin & Founder | Semi-Pro Fotoğrafçı ve Video Yapımcısı | Oldschool Gamer | Amatör Davulcu | Müzik Sever

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format