Peşmelba Sever misiniz?


0

Çocukluğu Etiler civarında geçenler hatırlar, küçüktük, ufacıktık, bugün Akmerkez’in yükseldiği yer bir futbol sahasıydı ve tüm semt çocukları senede bir kere gelen Medrano sirkini beklerdik… Annem ve babam çok çalıştıkları için pazarları evde olduklarında beni Etiler’in girişindeki İtalyan lokantasına götürürlerdi. Logosunda uçuşan bir kelebek olan “Papillon” benim için büyülü lezzetlerin mekanıydı ve işte benim Peşmelba’ya aşkım da orada başladı. Seneler sonra Fransız okulunda Papillon’un kelebek ve “peche” in şeftali olduğunu öğrendim.

Peki “    Peche” şeftaliyse Melba ne demek derseniz bu sorunun cevabı bambaşka bir hikayenin konusu:  Helen Porter Mitchell, 1861 de Avustralya Melbourn’de doğdu, olağanüstü sesi kısa zamanda onu 20. yüzyılın en ünlü sopranoları arasına kattı. İlk kez 1887′de, henüz on altı yaşındayken  Brüksel’de sahneye çıktı, ekendisine sahne adı olarak ise Melba’yı seçen Mitchell büyüleyici sesi vc yeteneği sayesinde hızla şöhret basamaklarını tırmanmaya başladı ve 1931 yılındaki ölümüne kadar yaklaşık yarım asır boyunca sahnelerin aranan sopranolarından oldu. Başarıları Viktorya dönemi İngilteresinde de takdirle karşılandı ve  Britanya İmparatorluğunca, 1918 yılında verilen Dame şeref derecesini aldı.

pesmelba

Öte yandan sanayi çağıyla şahlanan Londra döneminin önde gelen metropolüydü ve Londra’ya akın akın gelen misafirler için 1889′da Thames Nehri yakınında Savoy adlı çok lüks bir otel açıldı. Dünyanın belli başlı zenginleri, dönemin ünlü simaları oteli ilk gününden doldurdu. Çağın en tanınmış otelcisi Cesar Ritz burayı yönetiyor, daha yaşarken “aşçıların kralı” unvanını alan büyük Fransız şef Auguste Escoffier mutfakta mucizeler yaratıyordu.  Çoğu fransız aşçı gibi o da yemek yapmanın bir sanat olduğunu düşünen devrin başka bir büyük sanatçısıydı. Tam 63 yıl büyük bir aşk ile yeni tatların ve sosların peşinde koşan Escoffier de döneminin tanınan simalarındandı.

Günlerden bir gün,  Dame Nellie Melba ünlü aşçıyı kendi oynadığı Wagner’in Lohengrin operasına davet etti ve ona temsilin en ön sıralarından yer ayırdı. Arkadaşının bu jesti altında kalmak istemeyen Escoffier ertesi akşam BayanMelba’yı akşam yemeği için Savoy oteline davet etti. Ertesi akşam Nellie Melba, otelde şefin çalışma yeri olan mutfağa da, onu onurlandırmak için gitti. Orada konuşurlarken Melba yaptığı ters bir hareketle büyük bir vanilyalı dondurma kabının şeftali kompostosu üzerine devrilmesine neden oldu. Bunu gören Auguste Escoffier buradan esinlenerek  yeni bir tatlı icat etti ve ona  “Pêche Melba”adını verdi. Böylelikle ünlü aşçı hem o anda utançtan bir şeftali gibi kızaran Nellie Melba’yı teselli etmiş oldu hem de bize harika bit tatlı bıraktı.

Peşmelba’nın günümüzdeki yapımı ise şu şekilde:  Komposto gibi hazırlanmış şeftalileri dilimleyip  üzerine vanilyalı dondurma, onun da üzerine frambuaz marmeladı ve en üst kata da krema koyuyorsunuz ve  dondurma kasesi içerisinde servis ediyorsunuz

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
ASKUTAY

Turist Rehberi, Hedonist, Gurme

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Oylama
Neyin daha çok tercih edildiğini bulmak için yapılan oylamalar, anketler
Hikaye
Video, gif ve resimler eklenerek zenginleştirilebilen metin
Liste
Bildiğimiz, sevdiğimiz internet listeleri
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Caps
İstediğiniz resmi yükleyip üzerine yazı yazarak caps oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine'dan videolar paylaş
Ses
Soundcloud ve Mixcloud'tan şarkılar paylaş
Resim
Resim yada GIF
Gif
GIF format